NewsWiadomości PodkarpacieWyróżnione

To tylko przekąska? Nie, to pierwszy krok do otyłości

Do 2035 roku w Polsce aż 30% chłopców i 15% dziewczynek może zmagać się z otyłością. Te liczby to nie tylko statystyki, lecz wynik konkretnych działań dzieci i ich rodziców, którzy każdego dnia dokonują wyborów, mających kluczowy wpływ na ich zdrowie. Czy te wybory zawsze są właściwe?

„To tylko przekąska”

Codzienne drobne decyzje żywieniowe mogą wydawać się nieistotne. Słodkie batoniki jako nagroda, popcorn do filmu czy chipsy między posiłkami. Przecież „to tylko przekąska”. Jednak te z pozoru błahe wybory prowadzić mogą do poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.

„Niezdrowe przekąski mogą prowadzić do podwyższenia poziomu cukru we krwi, zmian nastroju czy pogorszenia kondycji fizycznej i umysłowej dzieci” – mówi mgr Elżbieta Gmurczyk, dietetyk i dietetyk dziecięcy.

Mały krok do otyłości

Jedzenie takich produktów znacząco zwiększa ryzyko otyłości – poważnej choroby przewlekłej, która może prowadzić do wielu powikłań, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy problemy z układem ruchu, które znacząco obniżają jakość życia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny Dzieci i przekąski: Jak nie wpaść w niebezpieczną pułapkę?, który pomoże zrozumieć, dlaczego popularne przekąski to „fałszywi przyjaciele”. W materiale znajdziecie odpowiedzi na pytania:

  • Jak popularne przekąski wpływają na zdrowie dzieci?
  • Jakie nawyki wprowadzać w domu, aby promować zdrowy styl życia?
  • W jaki sposób zachęcić dziecko do zdrowszych wersji przekąsek?

Ekspertka radzi, jak prostymi krokami budować zdrowe nawyki w rodzinie i pokazuje, że zdrowe przekąski mogą być smaczne i łatwe w przygotowaniu.

Nawyk chrupania?

Jeśli nawyk chrupania chipsów jest trudny do opanowania, spróbujcie to zmienić. Jak? Oto krótki poradnik, jakie przekąski wybierać zamiast tych „słodkich pułapek”.

Czy to może dotyczyć mojego dziecka?

Odpowiedź jest niestety twierdząca – przemawiają za tym realne dane – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. Przeanalizowaliśmy dane z ostatnich dwóch lat. Ich wynik nie napawa optymizmem, choć w każdej chwili możemy odwrócić ten trend dzięki drobnym zmianom w żywieniu, które można zastosować od dziś.

Zdarza się, że otyłość spowodowana nadmierną podażą przyjmowanej z posiłkami energii jest głównym powodem wizyty u lekarza. Na terenie województwa podkarpackiego, takich pacjentów w 2023 roku było 1019, ale w 2024 roku już 1458!

Problem nie zniknie sam, musimy sami coś z tym zrobić! Jeśli temat zdrowego żywienia jest dla Was interesujący, przeczytajcie o tym na naszym portalu Akademia NFZ. A jeśli myślicie o konkretach i szukacie odpowiedniej diety, spróbujcie darmowych przepisów, które możecie dostosować do własnych preferencji na portalu Diety NFZ.

inf. prasowa
Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ