Trwa modernizacja 77 przystanków autobusowych

Na ulicach Rzeszowa trwają prace związane z czwartym etapem modernizacji przystanków autobusowych. Wymieniane są wiaty, a na zatokach w miejsce asfaltu wylewany jest specjalny beton odporny na powstawanie kolein.

18.03.2023. Rzeszow. Remont zatoczki na Staromiesciu, fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

W dwóch pierwszych etapach Zarząd Transportu Miejskiego zmodernizował 176 przystanków. W trzecim wymieniono kolejnych 55 wiat. Prace prowadzono m.in. w rejonie ulic Krakowskiej, Kilara, Kopisto, Lubelskiej, Lwowskiej, Ofiar Katynia, Warszawskiej, Obrońców Poczty Gdańskiej, Podkarpackiej i Rejtana.

Ostatnio przystanek został przebudowany na ul. Dąbrowskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Podkarpacką, a w tej chwili roboty trwają przy ulicy Staromiejskiej. Czwarty etap, który właśnie się rozpoczął zakłada modernizację 77 przystanków. Inwestycja jest warta 16,8 mln zł i zostanie dofinansowana przez Unię Europejską.

Nowe, przeszklone wiaty są wykonywane według projektu, który zastosowano w poprzednich etapach. Konstrukcja jest lakierowana na szaro i pomarańczowo, na wyposażeniu każdego przystanku będzie podświetlany rozkład jazdy i oświetlenie wewnętrzne uruchamiane automatycznie po wejściu pasażera. Zasilanie w energię elektryczną zapewnią tu panele fotowoltaiczne, które mają być częścią wiat.

Przystanki zostaną wymienione m.in. przy ulicach: Budziwojskiej, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, Kotuli, Kardynała Karola Wojtyły, Krogulskiego, Księżycowej, Leszka Czarnego, Olbrachta, Obrońców Poczty Gdańskiej, Przemysłowej, Sanockiej, Sikorskiego, Staromiejskiej, Św. Rocha, Trembeckiego, Wieniawskiego, Witolda i Żółkiewskiego. Dodatkowo w 21 miejscach, gdzie nie zmieszczą się duże wiaty, zostaną zamontowane pylony z gablotą na rozkład jazdy.

Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa