Trwają testy 40 autonomicznych rowerów 4G. Arkus & Romet rozszerza ofertę komercyjnej wypożyczalni rowerów w Krośnie

Arkus & Romet Group rozszerza pilotażowy system komercyjnej wypożyczalni rowerów w Krośnie, uruchomiony w czerwcu wspólnie z lokalnym operatorem. Romet jest dostawcą i właścicielem stacji i rowerów, a firma z Krosna odpowiada za obsługę systemu i serwis. Właśnie trwają testy 40 autonomicznych rowerów 4G, niewymagających odstawiania do stacji.

Rosnąca popularność rowerów w Polsce idzie w parze z coraz większą dostępnością wypożyczalni i ich statystykami – niemal po każdym sezonie operatorzy systemów wypożyczania tzw. rowerów na minuty informują o rekordowej liczbie użytkowników, korzystających z usługi. Stacje powstają w kolejnych miejscowościach i gminach. Często wdrożenie publicznego systemu wypożyczalni rowerów wiąże się z dużym wydatkiem i koniecznością finansowania go przez gminy i mniejsze miasta – dla wielu stanowi to barierę na drodze do jego uruchomienia.


Zamiast roweru publicznego – wypożyczalnie komercyjne
Alternatywą dla systemu miejskiego są wypożyczalnie komercyjne, które działają dzięki lokalnym operatorom i producentom, z którymi współpracują. Przykładem takiej współpracy jest uruchomienie przez grupę Arkus & Romet pilotażowego programu komercyjnych wypożyczalni rowerowych na terenie Krosna. Arkus & Romet jest właścicielem stacji i rowerów oraz ich dostawcą, a operatorem lokalna firma działająca na terenie miasta. Uruchomiono 7 stacji, po 12 rowerów w każdej.

Duże powodzenie projektu
Pilotażowy projekt komercyjnych wypożyczalni potrwa do końca września, ale już od początku uruchomienia usługi zainteresowanie nią było bardzo duże. To spowodowało, że w Krośnie system został rozszerzony o rowery 4G (czwartej generacji). W mieście pojawiło się aż czterdzieści takich modeli. – Główną zaletę stanowi możliwość pozostawienia wypożyczonego roweru poza istniejącymi stacjami w ich bezpośrednim sąsiedztwie lub w specjalnie oznakowanych strefach. Rowery są odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w nadajniki GPS, co pozwala na łatwe zlokalizowanie i sprawdzenie, czy zostały oddane do wyznaczonych stref – tłumaczy Grzegorz Grzyb, Wiceprezes Zarządu Arkus & Romet.

Jak to działa?
Wypożyczenie roweru 4G jest możliwe poprzez Romet Rental – aplikację na smartfonie z systemem Android lub iOS z włączoną funkcją Bluetooth i GPS. To różnica w stosunku do rowerów z wypożyczalni stacjonarnych – tam z usługi można skorzystać zarówno poprzez aplikację, jak i stronę internetową oraz specjalny panel, znajdujący się przy każdej ze stacji. Aby dokonać wypożyczenia, należy się zarejestrować i postępować zgodnie z instrukcjami, wyświetlającymi się w aplikacji – zeskanować kod QR i poczekać na otwarcie się zamka przy rowerze.
Kwota minimalna, potrzebna do skorzystania z usługi, to 29 złotych w tzw. „portfelu” (stan konta w aplikacji). Cena za minutę jazdy wynosi 10 groszy, a maksymalny okres wypożyczenia to 12 godzin (lub tak długo, jak pozwalają na to środki na koncie). Wypożyczenie roweru autonomicznego wyklucza jednoczesne skorzystanie z roweru stacjonarnego, a ponadto każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie 1 rower. W odróżnieniu od rowerów stacjonarnych modele autonomiczne nie muszą być oddawane na specjalne stanowiska, a w kilkunastu specjalnych strefach na terenie miasta (nadajnik GPS rozpozna, czy zwrócony rower znajduje się w jej obrębie). Nieoddanie pojazdu w wyznaczonym obszarze będzie wiązało się z naliczeniem opłaty w wysokości 200 zł.

Chęć współpracy z przedsiębiorcami
Uruchomienie stacji rowerowych i wprowadzenie dodatkowej floty rowerów to również świetna okazja do zaistnienia w przestrzeni publicznej dla firm, działających na terenie Krosna – właściciel stacji i rowerów, Arkus & Romet, oferuje ekspozycję reklamową w obrębie najbardziej atrakcyjnych części miasta przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dodatkowe informacje na temat systemu, stacji rowerowych i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie Krosno Rental Bike

inf. prasowa