Zdjęcia z planu „Wieleżyński alchemik ze Lwowa”

W kilku miejscach województwa trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw „ Wieleżyński alchemik ze Lwowa”. Bohaterem fabularyzowanego dokumentu jest Marian Wieleżyński, spadkobierca wiedzy Łukasiewicza i kontynuator jego myśli.

W roli młodego Mariana Wieleżyńskiego Dawid Czupryński

Wieleżyński to wybitna postać, inżynier chemik, przemysłowiec, a zarazem wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce. Zbudował innowacyjną firmę, działającą na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego. Jego wizjonerstwo zaowocowało stworzeniem pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko – Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Film ukazuje jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Producent filmu Bogdan Miszczak z reżyserem Mariuszem Bonaszewskim

Zdjęcia realizowane były w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, parku jasielskim, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, w Krośnie, oraz na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Główną rolę Mariana Wieleżyńskiego zagra Wojciech Zieliński, młodego Mariana Dawid Czupryński, a Władysława Szaynoka Marcin Kwaśny. Żonę Mariana Wieleżyńskiego (Jadwigę) zagra Anna Cieślak. W roli młodej Jadwigi debiutująca w filmie Patrycja Łobodzińska. Państwa Siedleckich (rodziców Jadwigi)  zagrają Dorota Landowska i Artur Dziurman. W roli spadkobiercy wystąpi Krzysztof Jasiński. W roli Amerykanina ponownie wystąpi Peter Lucas.
Producent filmu Bogdan Miszczak zaprosił także rzeszowskich aktorów: Dagny Mikoś, Mateusza Mikosia, Roberta Żurka, Mateusza Marczydło, Macieja Owczarka, Józefa Hamkało, Tomasza Kuliberdę. W filmie wystąpi również pochodzący z Krosna Alan Bochnak. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Reżyserem jest Mariusz Bonaszewski, a autorem zdjęć Mariusz Konopka.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, Samorządy Małopolski i Podkarpacia.
Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej.