Tydzień żywych obrazów

Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Rekonstruowano dzieła malarstwa czy rzeźby, odwzorowywano sceny z obrazów, fryzury, stroje, mimikę, ożywiano postaci, tworząc z pozornie nieruchomych płaszczyzn krótkie scenki teatralne. Popularność żywych obrazów ponownie przypadła też na rok 2019, kiedy sześć grup rekonstrukcyjnych zaprezentowało żywe obrazy uczestnikom wydarzenia Wjazd Króla. Każda z grup – w dowolny sposób – przedstawiła postawą, ubiorem czy mimiką scenę z jednego z sześciu obrazów, miniatur czy fresku, w swojej prezentacji stawiając na drobne gesty, interesujący komentarz czy angażujące na kilka minut publiczność małe widowisko.

Tegoroczna rekonstrukcja Wjazdu Króla z powodu pandemii odbyć się nie może, odbyć się jednak może jeden z punktów programu, jakimi są żywe obrazy w wykonaniu pracowników i sympatyków instytucji kultury, nauczycieli i uczniów krośnieńskich szkół czy członków krośnieńskich grup artystycznych. W tym roku ożywiony zostanie obraz „Siedem grzechów głównych” Hieronima Boscha. O tym, który grzech przypadnie w udziale poszczególnym grupom zadecydował przypadek – losowanie na kole fortuny, tudzież kole grzechów.

Sposób prezentacji ożywionych obrazów: obraz w formie scenki przedstawiony w formie krótkiego filmu zamieszczony w mediach społecznościowych przedstawiającego i/lub na żywo w przestrzeni instytucji. Filmy prezentowane będą od 20 do 27 lipca 2020 (codziennie jeden z żywych obrazów).

Biuro Wystaw Artystycznych – Pycha (prezentacja: 20 lipca 2020)

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – Chciwość (prezentacja: 21 lipca 2020)

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza – Gniew (prezentacja: 22 lipca 2020)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika w Krośnie – Zazdrość (prezentacja: 23 lipca 2020)

Muzeum Rzemiosła – Nieczystość (prezentacja: 24 lipca 2020, na żywo)

Zespół Śpiewaczy Kamratki – Obżarstwo (prezentacja: 25 lipca 2020)

Zespół Tańca Współczesnego Strecz – Lenistwo (prezentacja: 26 lipca 2020)

Siedem grzechów głównych”, Hieronim Bosch (1505-1510, olej na desce)

„Siedem grzechów głównych i cztery rzeczy ostateczne” lub „Stół Mądrości” – obraz namalowany na blacie stołu, być może z udziałem mistrza, datowany jest na początek XVI wieku. Malowidło składa się z serii niewielkich obrazków, które kolejno ukazują: Śmierć, Sąd Ostateczny, Piekło oraz Niebo. W centrum znajduje się półpostać Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona w kole otoczonym pierścieniem i 128 koncentrycznymi promieniami. Symbolizuje ono oko Opatrzności, które obserwuje wszystkie ludzkie przewinienia. Poniżej wizerunku znajduje się łacińska inskrypcja: „Strzeż się, strzeż się, Bóg widzi” (tłum.). Zewnętrzny krąg tworzy siedem kwater w kształcie trapezów, które przedstawiają żywe i pełne humoru scenki wyobrażające siedem grzechów głównych. Te z kolei przedstawione zostały zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Źródło: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie