Udana operacja zbiórki krwi podkarpackich terytorialsów

Operacja „Odporna wiosna” trwa. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej bardzo aktywnie odpowiedzieli na społeczne zapotrzebowanie oddając ponad 23 litry krwi. Terytorialsi
z Podkarpacia już po raz kolejny udowadniają, że pomoc mają we krwi.

W minioną sobotę żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej bardzo aktywnie odpowiedzieli na apel dyrekcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK)
w Rzeszowie. Sytuacja epidemiologiczna spowodowana wirusem COVID-19 w kraju nie powstrzymała podkarpackich terytorialsów przed niesieniem pomocy. Z sercem na dłoni dla swoich bliskich, sąsiadów i społeczeństwa w ostatnią sobotę oddali ponad 23 litry krwi, zasilając przy tym podkarpacki bank krwi.

Zbiórka odbyła się na terenie dowództwa brygady z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa. Na hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” odpowiedziało blisko 60 żołnierzy powiatu rzeszowskiego. Donacja krwi prowadzona była w mobilnym punkcie poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa z Rzeszowa. W ramach operacji „Odporna wiosna” akcja honorowego krwiodawstwa realizowana jest również w terenowych stacjach krwiodawstwa, aby zminimalizować przemieszczanie naszych żołnierzy po Podkarpaciu. W sumie w ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi oddali już 59 litrów krwi.

Podkarpaccy terytorialsi oddają krew cyklicznie. Żołnierze dotychczas brali udział w wielu projektach związanych z krwiodawstwem. Do takich akcji można zaliczyć „Krwioobieg terytorialsa”, „Terytorialsi mają pomoc we krwi”, „Trasa czerwonej nitki” czy „Spokrewnieni służbą”. Ochotnicy od powstania podkarpackiej brygady oddali już ponad 550 litrów krwi. Jak pokazują wyniki, żołnierze lubią pomagać i wspierać społeczeństwo z regionu, z którego sami się wywodzą. Przez to również realizują założone cele i misję formowanego piątego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej.

Komunikat prasowy 3. PBOT z 28 marca 2020 r.

Zawsze gotowi, Zawsze blisko”
Zdjęcia: Paulina Lęcznar 59
kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego
tel. 600819411
email: sura8704@portal.ron.mil.pl lub witoldsura@wp.pl