Uniwersytet Rzeszowski wspiera walkę z CORONAWIRUSEM

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zdecydowało się wesprzeć walkę służb sanitarnych z pandemią. Jak mówi prof. dr hab. Sylwester Czopek – udało się nam podjąć działania na kilku frontach.

Mimo, iż Uniwersytet Rzeszowski, zgodnie z zaleceniami rządu i GIS, od 13 marca działa w bardzo ograniczonym zakresie, nie prowadzi zajęć w formie tradycyjnej i ograniczył pracę administracji do niezbędnego minimum, nie odciął się całkowicie od świata. Zajęcia realizowane są zdalnie, niemal wszystkie sprawy można załatwić za pośrednictwem elektronicznych form komunikacji, jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w Urzędzie Wojewódzkim i szukamy możliwości wsparcia działań mających na celu ograniczenie pandemii – mówi prof. Sylwester Czopek, Rektor UR.

Dzięki jednorazowemu zwiększeniu subwencji przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 250 000 zł, będziemy mogli zakupić specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID 19 (RT-PCR model 7500) – mówi prof. dr hab. Artur Mazur, Prorektor Kolegium Nauk Medycznych – oczywiście nie chcemy narażać członków społeczności akademickiej UR na niepotrzebne ryzyko, więc, w ramach specjalnego porozumienia sprzęt zostanie użyczony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która będzie realizowała testy na obecność wirusa.

Pracownicy wspierają

Zakup i użyczenie dodatkowego urządzenia to nie wszystko. WSSE w Rzeszowskie wspierają również pracownicy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. prof. Izabela Zawlik i prof. Jacek Tabarkiewicz zdecydowali, że użyczą Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE wykorzystywany w swoich laboratoriach sprzęt diagnostyczny:

  • W pełni automatyczna stacja robocza do izolacji DNA/RNA.
  • Mikrowirówka – model MINISPIN Plus 020-5453-013.
  • Blok grzejno-chłodzący model Thermoshaker TSC.
  • Termoblok – model termomixer Comfort 5355.
  • Wytrząsarka – model Vortex iSWIX JR VT.
  • Mikrowirówka – model SIGMA 1-14K.
  • Pipeta automatyczna 2-20 uL.
  • Pipeta automatyczna 10-100 uL.
  • Pipeta automatyczna 100-1000 uL.

Mamy nadzieję, że ten rodzaj wsparcia przyczyni się do szybszego opanowania sytuacji i umożliwi oczekiwany powrót do normalności – dodaje prof. Artur Mazur.

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego również pomagają

Nie tylko władze i pracownicy UR wspierają działania na rzecz powstrzymania pandemii. W ramach proponowanego przez rząd wolontariatu grupa studentów Kolegium Nauk Medycznego zaangażowani się w pomoc rzeszowskiemu sanepidowi. Sześcioro studentów kierunku lekarskiego uczestniczy w procedurach diagnostycznych prowadzonych w rzeszowskiej WSSE.

Specjaliści z Uniwersytetu Rzeszowskiego stale monitorują sytuację i wspierają działania służb sanitarno-epidemiologicznych w każdy dostępny sposób. Przypominają również o przestrzeganiu zaleceń GIS i ograniczeń wprowadzonych przez rząd.

Dla wspólnego dobra – #zostanwdomu

Źródło: Uniwersytet Rzeszowski