Upamiętnienie rocznicy Akcji Pensjonat w Jaśle – 5 i 7 sierpnia

Miasto Jasło zaprasza mieszkańców Jasła i okolic do uczestnictwa w dwóch wydarzeniach upamiętniających rocznicę Akcji Pensjonat. Przeprowadzona 79 lat temu brawurowa akcja była nadzieją na lepsze czasy, a informacja o uwolnieniu 66 więźniów politycznych rozeszła się lotem błyskawicy.

W piątek 5 sierpnia, o godzinie 20.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej rozpocznie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. Natomiast w niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 9 w kościele oo. Franciszkanów zaplanowano oficjalne obchody tej rocznicy, zakończone również pod Pomnikiem Armii znajdującym się przy ul. Staszica w Jaśle.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdują się na osobnych plakatach.


O akcji przeprowadzonej przez oddziały Armii Krajowej w Jaśle, w której sześciu żołnierzy w spektakularny sposób uwolniło z niemieckiego więzienia 66 więźniów politycznych opowiada dokument fabularyzowany produkcji Telewizji Obiektyw “Akcji Pensjonat” .


Zaproszenie na X Jasielski Marsz Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

W piątek 5 sierpnia,  dokładnie w 79. rocznicę akcji uwolnienia więźniów w Jaśle z rąk niemieckich okupantów (miała miejsce nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 r.) o godzinie 20.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej (obok gmachu sądu przy ul. Staszica) rozpocznie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”.

Organizatorami Marszu są: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Miasto Jasło, Komenda Hufca ZHP w Jaśle i 139. Drużyna Harcerska „Lisy” w Jaśle we współpracy z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Marsz odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła i nie ma żadnych akcentów politycznych, ma charakter patriotyczny. Mogą w nim wziąć udział osoby, które w ten sposób chcą upamiętnić to ważne wydarzenie sprzed 79 lat. Po krótkim montażu słowno-muzycznym, ok. 20.50 harcerze z zapalonymi pochodniami poprowadzą chodnikami jasielskich ulic uczestników Marszu trasą „odskoku” żołnierzy AK wyprowadzających więźniów w kierunku Żółkowa, by na placu przed tamtejszym kościołem ok. 21.20 zapalić symboliczny ogień pamięci, pomodlić się w intencji uczestników i ofiar akcji „Pensjonat”, odczytać okolicznościowy apel i odśpiewać ze specjalnie przygotowanych śpiewników kilka pieśni żołnierskich i partyzanckich.

Marsz zakończy się ok. godziny 22.15, po czym uczestnicy na własną rękę wracają do domów. Za udział, a szczególnie za powrót osób niepełnoletnich organizatorzy nie biorą odpowiedzialności. Powinni być oni pod opieką rodziców, nauczycieli, instruktorów harcerskich lub innych upoważnionych przez rodziców pełnoletnich opiekunów. Mile widziane są pochodnie i lampiony oraz chorągiewki w barwach narodowych oraz cywilne stroje na wzór tych z lat wojny i okupacji.

Organizatorzy