Utwory Aleksandra Wertyńskiego w Piwnicy PodCieniami

Muzeum Rzemiosła w Krośnie w imieniu Krośnieńskiego Towarzystwa Muzycznego zaprasza na kolejny kameralny koncert w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5).

W niedzielę, 29 września o godz. 18:00, Jacek Buczyński wcieli się w postać Aleksandra Wertyńskiego przy akompaniamencie fortepianu wybitnego krośnieńskiego pianisty – Macieja Janasa.
Bilety w cenie 20 zł można nabyć w Muzeum Rzemiosła (Piłsudskiego 19) lub w dniu koncertu.


Jacek Buczyński, krośnianin. Ukończył Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ze spektaklami teatru KTO w Krakowie, z którym jest związany od ponad dwudziestu lat, odwiedził wiele zagranicznych i polskich festiwali teatralnych.
Od kilku lat na stałe mieszka w Krośnie. W latach poprzednich w Piwnicy PodCieniami śpiewał m.in. ballady Bułata Okudżawy. Najnowszy koncert, oparty na utworach znakomitego rosyjskiego pieśniarza Aleksandra Wertyńskiego, to uteatralizowana opowieść o jego życiu i twórczości.

Aleksander Wertyński (1889-1957). Pieśniarz, kompozytor, poeta i aktor (także filmowy). Najsłynniejszy rosyjski bard okresu międzywojennego. Po Rewolucji Październikowej na emigracji. Koncertował w większości krajów europejskich. Przez wiele lat był ulubieńcem polskich salonów muzycznych. Wydał dziesiątki płyt, m.in. w polskich wytwórniach. Nagrał prawie cały swój repertuar na płytach „Syreny Record” i „Columbii” (dla etykiet płyt „Syreny” z jego nagraniami zarezerwowano specjalnie kolor bordo).
W 1934 roku wyjechał na tournée do Stanów Zjednoczonych, skąd w 1935 r. wyjechał do Chin, gdzie mieszkał i koncertował przez osiem lat. W 1943 roku Stalin zezwolił mu na powrót do ZSRR, gdzie koncertował nieprzerwanie do samej śmierci.

Miejsce: Krosno, Piwnica PodCieniami, Rynek 5
Termin: 29 września 2019r.
Godzina: 18:00
Cena biletu: 20zł

Tekst: J.Buczyński, MRzK
Fot. Mariusz Kus