Uwaga na niedźwiedzie!

Niedźwiedź zaczyna być w naszych górach tak powszechny, że spotkanie z nim nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza wiosną te spotkania mogą być niebezpieczne dla ludzi.


W ostatnich latach dochodzi do wielu spotkań człowieka z niedźwiedziem, zazwyczaj wówczas, gdy człowiek narusza niedźwiedzie terytorium. Wiosna, to pora roku gdy drapieżniki są świeżo przebudzone i drażliwe. Często kończy się to obrażeniami zadanymi człowiekowi.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie apeluje do sumień turystów, żeby nie zostawiali odpadków np. w miejscach odpoczynku czy na parkingach.

Ostatnio niedźwiedzie są często spotykane właśnie, gdy buszują w koszach na śmieci na parkingach. Uczulamy mieszkańców, żeby zwracali uwagę na zachowania, które mogą przyciągnąć niedźwiedzie, np. o wyrzucanie padliny czy nieodpowiednie umiejscowienie kompostowników, dlatego że niedźwiedzie lubią tam pogrzebać i robią to nawet w odległości 10 m od domów.

Martwi nas, że niedźwiedziom nie przeszkadza bliskość człowieka, jego zapach. To bardzo niedobry sygnał, bo stąd tylko krok do tzw. bliskich spotkań. A jeżeli zdarzają się przypadki groźne dla ludzi, wiadomo, że następny krok będzie groźny dla niedźwiedzia. 

Społeczność regionu jest świadoma, że żyjemy wśród drapieżników, ale narasta strach przed spotkaniem z niedźwiedziem. Chodząc po lesie trzeba pamiętać, że niedźwiedź raczej nie ma interesu żeby nas atakować, zatem trzeba dać mu szansę.

Jeżeli wchodzimy w młodnik, nawet na szlaku turystycznym, należy zachowywać się w miarę głośnio. W naturalnym odruchu rzuci się do ucieczki. Natomiast jeżeli jakiekolwiek dzikie zwierzę pozwala nam blisko podejść, powinniśmy się zastanowić co robimy, bo to oznacza, że może być oswojone lub chore. Nie wiadomo, jak się zachowa, bo zwierzę nie myśli, tylko działa instynktownie. Jeżeli dorosły osobnik się z czymś oswoi, to przekaże te zachowania potomstwu i ono też będzie miało mniejszy dystans do ludzi.

Przez całe stulecia człowiek bezkompromisowo walczył z niedźwiedziem. Gdziekolwiek się ten zwierz pojawił, był bezwzględnie zabijany. Po ostatniej wojnie był wprawdzie chroniony, ale zdarzały się przypadki, że agresywne niedźwiedzie odstrzeliwano. Od prawie 40 lat do żadnego osobnika nie strzelano. Możliwe, że dlatego nie czują respektu przed człowiekiem. Niestety, to się może obrócić przeciwko niedźwiedziom – będą miały coraz gorszą reputację i w przypadku jakiegoś dramatycznego zdarzenia wymusi reakcję władz zajmujących się ochroną przyrody.

Pamiętaj: niedźwiedź to nie pluszowy miś, może być groźny przy bliskim spotkaniu!

Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia

– W razie spotkania z niedźwiedziem nie wpadajcie w panikę, nie uciekajcie raptownie, zacznijcie głośno mówić, śpiewać czy też klaskać w dłonie. Zatrzymajcie się w miejscu, możecie też unieść ręce ponad głowę. Jeżeli niedźwiedź nie zniknie w lesie lub zaroślach wycofajcie się spokojnie – doradzają leśnicy, którzy już wielokrotnie spotykali się z niedźwiedziami, zawsze wychodząc z tych spotkań bez szwanku. – Jeśli jest on bardzo blisko, trzeba rzucić się twarzą do ziemi i osłonić dłońmi głowę. Leżącego zazwyczaj zwierzę nie atakuje.

Jerzy Kaleta/ RDLP Krosno