W Rzeszowie otwarto dzisiaj pierwsze Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy

Tutaj dzieci z Ukrainy połączą się ze swoimi szkołami. W Rzeszowie otwarto dzisiaj pierwsze Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy. Punkt jest wyposażony w sprzęt komputerowy umożliwiający uchodźcom zdalną naukę w ukraińskich szkołach. Do końca marca takich miejsc będzie w naszym mieście cztery.

Centra Edukacji Zdalnej to odpowiedź na potrzeby społeczności ukraińskiej goszczącej w Rzeszowie, ale nie korzystającej z polskiego systemu oświaty. Powstają w ramach współpracy z organizacjami międzynarodowymi – UNICEF oraz UNHCR. Dzieci i młodzież ukraińska, która kształci się zdalnie w ukraińskim systemie edukacji, będą mogli skorzystać z udostępnionych miejsc oraz sprzętu komputerowego. – To miejsca, w których dzieci będą mogły skorzystać ze sprzętu wysokiej klasy i w komfortowych warunkach połączyć się ze swoimi nauczycielami. W ten sposób uzupełniamy ofertę edukacyjną. W naszych szkołach jest już bowiem duża grupa uczniów, którzy chodzą do klas z dziećmi polskimi, albo przygotowują się do tego w specjalnie utworzonych oddziałach – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Pierwsze, uruchomione dzisiaj centrum, mieści się w Punkcie Informacji Oświatowej przy ul. Gałęzowskiego 2 w Rzeszowie. Zapewnia 10 miejsc w godzinach 9-14. W razie potrzeby czas jego pracy zostanie wydłużony. – Docelowo takich centrów w mieście będzie cztery. Trzy kolejne chcemy uruchomić w marcu, powstaną w budynkach Młodzieżowego Domu Kultury przy al. Piłsudskiego 25 i Osmeckiego 51, w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Staszica 16 a i w Szkole Podstawowej nr 25. Będzie w nich łącznie 80 miejsc – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wyposażenie i obsługę centrum zapewnia UNICEF (adaptacja i dostosowanie pomieszczeń, zakup wyposażenia: biurka i fotele, opieka nad korzystającymi), zaś laptopy do nauki zdalnej przekazał UNHCR. – Naszym celem jest zadbać o to, aby uchodźcy z Ukrainy mieli dostęp do wszystkich usług i praw, które im przysługują. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, w jaki sposób układa się nasza współpraca w tej materii z lokalnym samorządem. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy przekazać laptopy, to wspaniałe, że dzięki temu dzieci będą mogły uczestniczyć w zdalnej nauce – mówi Adriana Negry z UNHCR.

Jak podkreśla Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki, miasto w kwestii pomocy uchodźcom może liczyć na wsparcie ze strony rozmaitych organizacji. – A UNHCR jest jednym z naszych pierwszych partnerów w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. Ich jedyne biuro poza Warszawą mieści się właśnie w Rzeszowie. Organizacje wspierają nas w różnych działaniach od samego początku wojny. Wspólnie adaptujemy się do zmieniających się dynamicznie okoliczności. I tak zrodził się pomysł pomocy uczniom, poprzez włączenie ich do zdalnej nauki w ukraińskim systemie edukacji. UNHCR i UNICEF zdecydowały się nam w tym pomóc – mówi Kamil Czyż.

Aktualnie wsparcie Ukraińców ze strony tych organizacji, a także lokalnych NGO-sów koncentruje się także na pomocy w procesie integracji, nauki języka i poszukiwania pracy w Polsce.

inf. prasowa
UM Rzeszowa