W sobotę otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego

W dniach 15 – 16 sierpnia w Jaśliskach odbędzie się inauguracja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. W programie m.in. spacery filmowe, kino plenerowe oraz spotkania z twórcami polskiego kina.

– Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Ta mała podkarpacka miejscowość na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie. Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Twarz (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara Boże Ciało( reż. J. Komasa, 2019). Cieszący się popularnością i uznaniem krytyków film rozsławił Jaśliska na skalę światową. Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński, 2007). Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia – informuje Podkarpacka Komisja Filmowa.

Podczas wydarzenia odbędą się projekcje plenerowe takich tytułów jak Wino truskawkowe, Boże Ciało czy Na granicy. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się m.in. z Marianem Dziędzielem, Leszkiem Lichotą oraz Bartoszem Bielenią.

Organizatorami Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie “W Krainie Źródeł”

Więcej informacji na ten temat:

http://filmowepodkarpacie.pl/pl/podkarpacki-szlak-filmowy

Fot. Kamil Pieśniewski