Warsztaty literacko-plastyczne w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Dzicy przewodnicy” według Joli Richter-Magnuszewskiej


„Dzicy przewodnicy : zwierzęta w baśniach, podaniach legendach” to przepięknie zilustrowana książka Jolanty Richter-Magnuszewskiej i Joanny Wajs, która stała się inspiracją do warsztatów zrealizowanych w dniu 11 maja br. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
“Dzicy przewodnicy” to poruszający przewodnik po dawnych opowieściach, zwyczajach i wierzeniach, przewodnik dla małych i dużych po świecie naszych przodków, który został zaprezentowany dzieciom.
Warsztaty z udziałem uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie prowadziła autorka ilustracji Jola Richter-Magnuszewska.


Jak mówiła od zawsze kochała zwierzęta i to one są głównie bohaterami jej ilustracji – do tej pory zilustrowała ponad 40 książek. Warsztaty były też pretekstem do rozmowy z dziećmi o zwierzętach i ich roli w życiu człowieka na przestrzeni dziejów.
Głównym elementem spotkań była jednak część „praktyczna”. Dzieci pod kierunkiem ilustratorki wykonywały maski wybranych przez siebie zwierząt, które stały się pamiątką po spotkaniu, ale także były pretekstem do podzielenia się przez dzieci emocjami jakie budzą w nich niektóre zwierzęta.


Jolanta Richter-Magnuszewska jest ilustratorką… przede wszystkim książek dla dzieci. Od 1998 roku wspólnie z mężem Maćkiem prowadzą pracownię Z Innej Bajki.
Najchętniej maluje na tekturze ilustracje do książek i do “Świerszczyka”, w którym zadebiutowała w 2011 roku. Wymyśla, projektuje i tworzy całe książki, w tym: “Rok na targu”, “Zwierzakopedia” czy “Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”. Wiele postaci, które potem przelewa na tekturę najpierw pojawia się w jej snach. Ponieważ mieszka otoczona naturą, na skraju Beskidu Niskiego, samo otoczenie oraz jego mieszkańcy także stanowią dla niej ogromną inspirację.

Warsztaty w KBP odbyły się w ramach projektu „W książce jest moc!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Monika Machowicz
Krośnieńska Biblioteka Publiczna