Wieczór Zamieszański

W piątek 26 czerwca w Restauracji Parkowa 7 w Krośnie odbędzie się koncert zespołu grającego muzykę, z regionu który kiedyś zasiedlony był rusińską ludnością zwaną Zamieszańcami. Wydarzenie odbędzie się w ramach  cyklu „Wieczór łemkowski”.

Zamieszańcy- ЗАМІШАНЦІ zespół powstał w Wólce Bratkowskiej i przyjął nazwę grupy etnograficznej zamieszkującej niegdyś te tereny. Występ jest swego rodzaju opowieścią z krainy „Zamieszańców”. To połączenie tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej z prawdziwymi melodiami i piosenkami śpiewanymi w języku „Zamieszańców”. Wokół tego zbudowane są aranżacje i improwizacje. Zespół używa instrumentów etnicznych – djembe, didgeridoo, dun dun, djabara, fujara, tamburyn, marakasy oraz trochę elektronicznych dźwięków.

Zamieszańcami określano rusińską grupę etnograficzną, osiadłą na terenie Pogórza, na północ od Krosna. Zamieszkiwali 10 osad otoczonych wsiami polskimi. Czarnorzeki, Węglówka, Krasna, Oparówka, Rzepnik, Pietrusza Wola, Bonarówka, Wólka Bratkowska, Gwoździanka i Bliźnianka. Przez otaczającą ich ludność polską obszar ten nazywany był „Rusią”, a ludność Rusinami. Przez mieszkających bardziej na południe Łemków nazywani byli natomiast Zamieszańcami, ze względu na zamieszkiwanie wśród ludności polskiej.

W trakcie wydarzenia będzie można spróbować tradycyjnych dań kuchni łemkowskiej i zamieszańskiej m.in. kisełycy wg bojkowskiego przepisu lub niezwykle popularnych pierogów zamieszańskich. Odbędzie się również targ wyrobów drewnianych codziennego użytku z pracowni Krzysztofa Rodaka „RoncziArt” a także wystawa dzieł artystki Joanny Pawłowskiej. Dodatkowo członkowie zespołu przeprowadzą warsztaty gry na instrumentach.

Joanna Pawłowska Od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym. W swoich obrazach stara się zatrzymać czas bojkowskich i łemkowskich cerkwi, których pozostało w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim niewiele. Przedstawia też architekturę drewnianą wsi, stare łemkowskie chyże i chaty. Jak sama o sobie wspomina- od kiedy „trącił mnie skrzydłem bieszczadzki anioł” zaczęły powstawać anioły i strachy. Jej prace można spotkać w bieszczadzkich i beskidzkich galeriach.

Wieczór Zamieszański:

Restauracja Parkowa 7 Krosno

26 czerwca (piątek) godz.19.30

Rezerwacja pod numerem telefonu 515 355 494

Ze względu na obostrzenia sanitarne, ilość miejsc ograniczona

Tekst Przemek Polański

Fot. Łukasz Kozłowski