Wieleżyński-alchemik ze Lwowa” na 15. Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie

29 lipca 2021 o godz. 19.00 w Klubie Delta (filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie -ul. Racławicka 10) w ramach Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” oraz spotkanie z twórcami zaangażowanymi w produkcję filmu: Dorotą Landowską – aktorką i Mariuszem Bonaszewskim – reżyserem i aktorem. Zapraszamy!


https://www.facebook.com/wieczoryfilmowe/

https://www.facebook.com/wieczoryfilmowe/posts/2048011008673642

https://www.facebook.com/wieczoryfilmowe/posts/2048788635262546


„Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” to trzecia produkcja z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, za reżyserię odpowiada Mariusz Bonaszewski, a za zdjęcia Mariusz Konopka. W rolę Mariana Wieleżyńskiego jako młodego studenta wciela się Dawid Czupryński, a następnie dorosłego przedsiębiorcę Wojciech Zieliński.
Tytuł filmu „Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Marian Wieleżyński w czasach studenckich. Wieleżynski podobnie jak dawni alchemicy dokonał niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu. W filmie upamiętniamy kontynuatora dzieła Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę i wizjonera, ojca polskiego gazownictwa, a zarazem twórcę pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Barwna postać pełnego energii chemika, który wraz z Władysławem Szaynokiem i Ignacym Mościckim pokazali twórczą wersję patriotyzmu.
W filmie zobaczymy między innymi: Annę Cieślak, Patrycję Łobodzińską, Marcina Kwaśnego, Dorotę Landowską, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Krzysztofa Jasińskiego, Mateusza Mikosia, Dagny Mikoś i Roberta Żurka.
Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.