Wieleżyński na 13.Solanin Film Festiwal 2021

Dzisiaj (18.08) rusza 13.Solanin Film Festiwal 2021 w Nowej Soli.
Na festiwalu (22 sierpnia) zostanie pokazany film “Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim (aktor, reżyser) i Mariuszem Konopką (autor zdjęć).

“Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” – 13.Solanin Film Festiwal 2021 NIEDZIELA 22.08.2021 – 16:00

http://www.solanin-film.pl/program/polskie-kino/

SOLANIN FILM FESTIWAL powstał z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina w 2009 roku. Wspieramy, promujemy i prezentujemy najciekawszych twórców kina offowego oraz ich produkcje. Stawiamy przede wszystkim na filmy offowe i niezależne, ale w naszych progach zawsze znajdzie się miejsce na ciekawe produkcje z Polski, Europy i Świata.


„Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” to trzecia produkcja z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, za reżyserię odpowiada Mariusz Bonaszewski, a za zdjęcia Mariusz Konopka. W rolę Mariana Wieleżyńskiego jako młodego studenta wciela się Dawid Czupryński, a następnie dorosłego przedsiębiorcę Wojciech Zieliński.
Tytuł filmu „Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Marian Wieleżyński w czasach studenckich. Wieleżynski podobnie jak dawni alchemicy dokonał niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu. W filmie upamiętniamy kontynuatora dzieła Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę i wizjonera, ojca polskiego gazownictwa, a zarazem twórcę pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Barwna postać pełnego energii chemika, który wraz z Władysławem Szaynokiem i Ignacym Mościckim pokazali twórczą wersję patriotyzmu.
W filmie zobaczymy między innymi: Annę Cieślak, Patrycję Łobodzińską, Marcina Kwaśnego, Dorotę Landowską, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Krzysztofa Jasińskiego, Mateusza Mikosia, Dagny Mikoś i Roberta Żurka.
Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.