Wiosenna akcja szczepienia lisów

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 15 do 27 kwietnia br. będzie prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów. Szczepionka przeciwko wściekliźnie ma uodpornić zwierzęta wolno żyjące na terenie całego województwa podkarpackiego.

Uodparnianie lisów jest prowadzone poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych). Na terenach wokół osiedli ludzkich preparat zawierający szczepionkę wykładany jest ręczne. Uodparnianie lisów to wieloletni program polegający na cyklicznym wykładaniu szczepionki. Akcje prowadzone są wiosną i jesienią.

Wykładana przynęta o specyficznym zapachu, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której uodparniające działanie skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informujemy że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

informacja prasowa