Zakończyła się modernizacja krośnieńskiego dworca

Odnowiona konstrukcja, nowy dach, wygodne chodniki, tablice z informacją o odjazdach autobusów, ławki i poczekalnia z toaletami. Do tego zmieniona organizacja ruchu. Dobiegły końca prace związane
z modernizacją krośnieńskiego dworca autobusowego. Od ubiegłego tygodnia podróżni mogą korzystać z nowej infrastruktury. Całość prac była współfinansowana z programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska – Słowacja na lata 2014-2020 i budżetu miasta Krosna.

– Prace na krośnieńskim dworcu trwały od końca marca 2020 roku. W ramach inwestycji skrócono wiatę peronową i odnowiono całą jej konstrukcję – mówi Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna. Zmieniono pokrycie dachowe i attykę; zamontowano energooszczędne oświetlenie, wybudowano nowe ciągi piesze i wprowadzono nową organizację ruchu na samej płycie dworca.

Modernizację dworca odczują jednak przede wszystkim podróżni. W ramach modernizacji wykonano poczekalnię i toalety a także elektroniczne tablice informacyjne, wyświetlające najbliższe odjazdy ze stanowisk. W przestrzeni dworca pojawiły się również nowe ławki i kosze a konstrukcja wiat dworcowych wzbogacono o tzw. zielone ścianki – konstrukcje, które będą ozdabiać dworzec

– Zamontowaliśmy nowoczesny system informacji pasażerskiej – tablice i głośniki do zapowiedzi głosowych a także totem – monitor z informacją dla turystów. Do dyspozycji podróżnych oddaliśmy także toalety i poczekalnię, których bardzo brakowało, a także nowe, wygodne ławki – wylicza prezydent.

Zmiany na dworcu odczują zarówno kierowcy autobusów, jak i podróżni.

– Mamy nadzieję, że po wielu latach, kiedy to dworzec „przechodził z rąk do rąk”, dzięki przeprowadzonym pracom, będzie on dobrze służył podróżnym – mówi prezydent Przytocki.

Remont dworca został przeprowadzony w ramach projektu pn. „Modernizacja infrastruktury służącej transportowi multimodalnemu w Krośnie i Medzilaborcach” współfinansowanego przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

W ramach projektu powstaną także przewodniki i mapy po Krośnie i Medzilaborcach, które są słowackim partnerem w tym projekcie.

Wartość robót związanych z modernizacją dworca wyniosła 3 537 872,20 zł, w tym 1 182 950,00 pochodziło z Unii Europejskiej.

Źródło: Urząd Miasta w Krośnie