Zbliża się 06. Festiwal Nowego Teatru – 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

„JA I/CZY WSPÓLNOTA” to myśl przewodnia 06. Festiwalu Nowego Teatru [58. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych], który odbędzie się w dniach 29 listopada – 5 grudnia w Rzeszowie. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, jak co roku, będzie gościł artystów z całej Polski, po raz pierwszy w historii Festiwalu również teatry niezależne. Publiczność będzie mogła zobaczyć także pierwsze realizacje projektów powstałych w ramach nowej inicjatywy Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii. Choć główną osią wydarzenia jest Teatr, ma ono interdyscyplinarny charakter. W ciągu 7 dni w Teatrze będzie można podziwiać wystawy, wziąć udział w ciekawym panelu dyskusyjnym, promocji książki, a także wysłuchać koncertu.

Wydarzenie objęte patronatem Telewizji Obiektyw

Festiwal Nowego Teatru to od 2014 roku nowa formuła Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Jego celem jest przegląd spektakli dostosowanych do nowych czasów, o wyrazistym profilu i formacie. Jak mówi kurator nurtu głównego Festiwalu Tomasz Domagała „nowy teatr jest w tej chwili trudnym do uchwycenia pojęciem (…)”. Jego zdaniem, teatr nowy poszukuje obecnie nowości w zakresie treści. Staje się medium poszerzającym debatę publiczną o propozycję rozwiązań, umożliwiających wyjście z klinczu, w którym jako wspólnota się znaleźliśmy. Dlatego tegoroczny nurt główny Festiwalu niemal zupełnie pozbawiony jest przedstawień eksperymentalnych w zakresie formy, a istotą nowości jest poszukiwanie prawdy.

W nurcie głównym zobaczymy spektakle z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (Jak ocalić świat na małej scenie? w reż. P. Łysaka), Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (Idioci, w reż. M. Wierzchowskiego), Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający w reż. M. Mikołajczyka), Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Mistrz i Małgorzata w reż. C. Ibera), Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną w reż. P. Świątka) i Biennale Warszawa (Staff only w reż. K. Kalwat). Wszystkie premierę miały w 2018 lub 2019 roku. Po każdym z nich odbędą się spotkania z twórcami i aktorami z cyklu Rozmowy o teatrze (poprowadzi je Tomasz Domagała). Wybrane spektakle konkursowe zostaną nagrodzone. Nagrodę publiczności przyznają widzowie w drodze głosowania. Swoją nagrodę przyznają także dziennikarze – w tym roku po raz pierwszy noszącą imię Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku wybitnej teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.
Pierwszy raz w ramach Festiwalu głos zabiorą także twórcy teatrów offowych. Spektakle niezależne wystawione w ramach nurtu OFF-Konteksty zostały wybrane przez redaktorkę portali teatralnych, współtwórczynię festiwali teatrów offowych Katarzynę Knychalską. Reprezentują one trzy z wielu ścieżek, jakie wybierają dziś niezależni artyści. W jednym z nich – Wojna w niebie w reż. Dominiki Feiglewicz – na scenie zobaczymy m.in. aktorów niesłyszących. To spektakl mówiony i migany, który mogą obejrzeć zarówno słyszący jak i niesłyszący i niedosłyszący.
Podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się także projekty przygotowane w ramach nowej inicjatywy rzeszowskiego Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Owocami pracy par autor-reżyser, dobranych podczas Teatralnego Speed-Datingu w lutym tego roku, są dwa czytania performatywne. Tekst do trzeciego z czytań powstał w Rzeszowie w ramach drugiej odsłony Sceny Nowej Dramaturgii – Letniej Rezydencji Literackiej, której uczestniczką była poetka Aldona Kopkiewicz.
Zgodnie z tradycją w programie Festiwalu znalazły się także wydarzenia towarzyszące. Szczególnie ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny JA I/ CZY WSPÓLNOTA moderowany przez prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W debacie o wyzwaniach polskiego teatru wezmą udział wybitni literaturoznawcy, teatrolodzy i filozofowie.
Dla zwolenników dramatu Teatr przygotował także spotkanie z twórcami zbioru Polska jest mitem. Nowe dramaty, a dla wielbicieli sztuk plastycznych dwie wystawy – pokonkursową wystawę prac 16. Międzynarodowego Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019 oraz wystawę malarstwa Daniela Pieluchy. Nie zabraknie też muzyki. W finałowym spektaklu Jutro będzie jutro w reż. W. Kościelniaka na podstawie songów Bertolda Brechta zaprezentują się absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Festiwal zakończy się koncertem polskio-nigeryjskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Ifi Ude.

Informacje na temat poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie www.fnt-rzeszow.pl

inf. FNT-RZESZÓW