Zlikwidowało kanał przewozu narkotyków, zabezpieczono prawie 2,5 miliona działek GBL tzw. „pigułek gwałtu”

CBŚP przy współpracy z KAS, pod nadzorem prokuratury, zlikwidowało kanał przewozu narkotyków, zabezpieczono prawie 2,5 miliona działek GBL tzw. „pigułek gwałtu”

Zlikwidowanie kanału przewozowego narkotyku, przejęcie 1,2 tony GBL, tj. prawie 2,5 miliona działek i zatrzymanie dwóch podejrzanych, to efekt wielu miesięcy pracy policjantów CBŚP współpracujących z KAS i Prokuraturą Okręgową w Łodzi oraz ze służbami innych krajów. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro. Sprawa ta spowodowała delegalizację środka GBL na Litwie.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że przez Polskę przebiega szlak tranzytowy bardzo niebezpiecznej substancji psychoaktywnej GBL zwanej potocznie ,,kropelkami gwałtu” lub ,,pigułką gwałtu”. GBL to narkotyk, który ma m.in. działanie wywołujące stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jego przedawkowanie oraz połączenie z alkoholem może grozić nawet śmiercią.

Już z pierwszych ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że substancja była przemycana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Wszystko wskazywało na to, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy. Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL znajdującej się w przesyłkach kurierskich, co daje prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku. Funkcjonariusze KAS, w celu sprawnej kontroli wytypowanych przesyłek wykorzystali psa służbowego Roxy, specjalnie wyszkolonego do wykrywania substancji odurzających.

Z ustaleń śledztwa wynika, że pod szyldem legalnie prowadzonej działalności, podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku, o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie, trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet krajów Ameryki Północnej i Azji.

Podczas działań policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im łącznie 20 zarzutów z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji,wspieranych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z woj. podkarpackiego zlikwidowano kanał przewozu narkotyku GBL z Litwy do Europy, a także dalszy obrót nim.

Na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami Policji Litewskiej oraz za pośrednictwem CBŚP, zorganizowano Konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami Policji krajów Unii Europejskiej na temat zagrożeń substancją GBL. Spotkania te miały również wpływ na delegalizację środka GBL na Litwie i wciągnięcie go na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych, a także podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej.

inf. IAS Rzeszów