“ZOOM. Na kulturę”, czyli jak krośnieńskie kadry kultury wspólnie podnoszą swoje kwalifikacje

W myśl zasady, że w grupie siła, krośnieńskie instytucje kultury postanowiły działać wspólnie na polu podnoszenia swoich kwalifikacji. Tak zrodził się pomysł na „ZOOM. Na kulturę”, czyli projekt, którego głównym zadaniem jest podniesienie kompetencji kadr kultury w Krośnie: zarówno pracowników instytucji jak i osób ze środowiska animatorów i artystów tworzących w mieście a nie będących pracownikami instytucji.

„ZOOM. Na kulturę” to cykl edukacyjnych warsztatów kompetencyjnych oraz dwie wizyty studyjne: w Krakowie i Lublinie, gdzie uczestnicy i uczestniczki odwiedzają tamtejsze instytucje kultury, zwiedzając je niejako „od kuchni”, poznając ich organizację, sposób funkcjonowania, problemy i sukcesy. Wizyta w Krakowie już się odbyła. – Dzięki uprzejmości Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa mogliśmy odwiedzić Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Historii Fotografii oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Była to doskonała okazja na podglądnięcie jak działają tamtejsze ośrodki kultury – mówi Ewelina Jurasz – dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. – Za kilka dni jedziemy do Lublina – tam również czekają na nas lubelscy działacze kultury, którzy pokażą nam jak pracują ich instytucje i jak radzą sobie inicjatywy oddolne. Jest to okazja na podpatrzenie, zainspirowanie się ale też nawiązanie nowych kontaktów na przyszłość – dodaje.

Niezwykle ważnym aspektem w „ZOOMie. Na kulturę” jest także zbudowanie partnerskiej sieci relacji – przedstawiciele i działacze krośnieńskiej kultury podczas spotkań i szkoleń mogą lepiej się poznać, dzielić wiedzą i doświadczeniami, rozmawiać o przyszłych wspólnych pomysłach i dalszej współpracy.

Dobór tematów szkoleń był efektem wspólnych ustaleń podczas spotkania, które odbyło się pod koniec ubiegłego roku. Obecni na nim przedstawiciele samorządowych instytucji kultury, doszli do wspólnego wniosku, że inwestowanie w rozwój kadr kultury, ich integracja, tworzenie wspólnych projektów to konieczność i szansa na stworzenie zespołu ludzi, którzy będą kształtować krośnieńską kulturę, mówiąc jednym, wspólnym głosem. Tematy szkoleń i warsztatów dotyczą min. wizji i misji instytucji, edukacji i pedagogiki, marketingu i PR w kulturze, rozwiązywania sporów czy budowania wspólnych strategii.

„ZOOM. Na kulturę” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wnioskodawcą oraz operatorem zadania jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie a partnerami: Gmina Miasto Krosno, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Źródło: Muzeum Rzemiosła w Krośnie