#zostańwdomu – Weekend z dobrym filmem

Cykl dokumentów fabularyzowanych „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” ukazuje ważne dla regionu, ale mało znane wydarzenia historyczne.
W czasie kiedy zaostrzenia związane z pandemią coraz bardziej ograniczają nasze życie kulturalne proponujemy spędzenie czasu z filmami produkcji Telewizji Obiektyw.

Filmy można nabyć w redakcji Telewizji Obiektyw w Krośnie. Osoby zainteresowane zakupem filmów zapraszamy do kontaktu redakcją:
tel. 13 493 80 06, e-mail: redakcja@tvobiektyw.pl

Więcej o filmach z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”

Najnowszą produkcją jest dokument fabularyzowany opowiadający o twórcy przemysłu naftowego, Ignacym Łukasiewiczu.

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”
Film dokumentalno-fabularny o wybitnym Polaku, którego celem jest popularyzacja mało znanej historii o życiu i działalności nietuzinkowej osobowości, wizjonera, filantropa, dobrego i sprawiedliwego człowieka, a przede wszystkim patrioty – Ignacego Łukasiewicza. Premiera filmu odbyła sią 12 kwietnia 2019 roku w Jaśle.
„Jako w niebie, tak i w Komańczy”
Film opowiada o pobycie Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie był przetrzymywany w czasie internowania w latach 1955-56. Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego.
„Akcja Pensjonat”
Tytułowa „Akcja Pensjonat” została przeprowadzona przez oddział Armii Krajowej w Jaśle, w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu AK w spektakularny sposób uwolniło z niemieckiego więzienia 66 więźniów politycznych.
„Czas Leśnych Kurierów”
Losy kurierów beskidzkich, w czasie II wojny światowej. W filmie przedstawiono sylwetki kurierów, m. in. Jana Łożańskiego i Aleksandra Rybickiego.
„Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć”
Historia powstania w Iwoniczu Zdroju w 1944 roku republiki partyzanckiej.
” Nikifor moje drugie imię”
Fabularyzowana opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, najwybitniejszym twórcy prymitywizmu. Film opowiada o jego ostatnich dniach życia spędzonych w sanatorium gruźliczym w Foluszu koło Jasła