„Zwyciężyć tyfus”

To tytuł najnowszej produkcji Obiektyw Film Studio z Krosna.

To był rok pełen pracy na planie zdjęciowym filmu „ Zwyciężyć tyfus”. Materiał filmowy w montażu. Premiera planowana w czerwcu 2023 roku.

Pierwsza część zdjęć do filmu nagrywana była jesienią 2021 roku w Jaśle, Twierdzy Przemyśl (Fort Wernel w Żurawicy) oraz Skansenie Sanockim. W bieżącym roku realizowane były sceny historyczne w Krośnie, Lesku, w Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, ponownie w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka.

Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Mój Biegun” czy „1800 gram”.

Zajmujemy się całą panoramą życia Rudolfa Weigla, od momentu I Wojny Światowej, jego pierwszych eksperymentów naukowych, poprzez pracę jako profesora we Lwowie, kiedy został szefem katedry Uniwersytetu Lwowskiego. Moment ,w którym opracował patent na szczepionkę przeciwko tyfusowi poprzez całą perspektywę jego życia, która miała miejsce w czasie II Wojny Światowej, aż po wyjazd do Krakowa ” – Mariusz Głowacki

Główną postacią filmu jest Profesor Rudolf Weigl – Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru, jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.W latach 30. XX w. założył we Lwowie Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. Współpracownik podziemnej Armii Krajowej. Nominowany kilkukrotnie do Nagrody Nobla, której nigdy nie dostał. Za ratowanie Żydów otrzymał nagrodę „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

W rolach głównych występują m.in. Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Aleksander Talkowski, Joanna Pocica-Bajer i Dagny Mikoś.

Pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Film uzyskał również wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducent filmu. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM. Pozostali sponsorzy : Miasto Jasło, Gmina Jasło, Powiat Jasielski, Miasto Rzeszów, Miasto Krosno, Powiat Krośnieński, Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Tarnowiec, Miasto Gorlice oraz firmy: ORLEN OIL Sp. z o. o., ORLEN POŁUDNIE S. A., P. W. Wenta Sp. z o. o. we Frysztaku, Raf Ekologia Sp. z o. o. w Jedliczu, Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o. o. w Krośnie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle oraz Sanok Rubber Company.