Europejski Tydzień Mobilności. Więcej przestrzeni wypoczynkowej w centrum Rzeszowa

Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego jednym ze stałych elementów Tygodnia jest dzień bez samochodu, który obywa się 22 września. Tego dnia z rzeszowskiej komunikacji miejskiej za darmo będzie mógł korzystać każdy, kto okaże ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzającego tożsamość.

Europejski Tydzień Mobilności jest także okazją, by pokazać że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można lepiej wykorzystać a centrum nie musi być przepełnione samochodami. Dlatego też sukcesywnie staram się oddawać pieszym kolejne części naszego wspaniałego śródmieścia. Pierwsze moje decyzje dotyczyły powiększenia strefy wolnej od samochodów na rzeszowskim Rynku, w sąsiedztwie ratusza oraz na ulicy Joselewicza i Mickiewicza. W ubiegłym roku podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności na stałe ustawione zostały parklety na ul Jagiellońskiej, przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja. Dziś już chyba większość z mieszkańców docenia to, że na deptak z ul. Jagiellońskiej nie wjeżdżają samochody – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Podczas ubiegłorocznej edycji ETM kolejne parklety pojawiły się czasowo na placu Farnym, w sąsiedztwie kościoła farnego. – Pokazaliśmy wtedy mieszkańcom, że ta przestrzeń może być inna. Natomiast parklety, które teraz ustawiliśmy na placu pozostaną na stałe – mówi prezydent Rzeszowa.

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Europejski Tydzień Mobilności w Rzeszowie to wiele innych inicjatyw. Na jednym z parkletów na placu Farnym zamontowana zostanie instalacja artystyczna, stworzona w duchu Land Artu. Będzie można ją podziwiać już od piątku.

Ponadto, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności:

  • w dniach 16-22 września obowiązuje zniżka na bilety (20zł/os) do Rzeszowskich Piwnic, w przypadku przyjazdu rowerem lub komunikacją miejską (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii
  • 18 września o godz.17 odbędzie się wykład on-line „Zrównoważona mobilność miejska – wyzwania i perspektywy”, który będzie emitowany na żywo na profilu Urban Lab Rzeszów na Facebooku oraz na stronie UrbanLabu (transmisja: facebook.com/UrbanLabRzeszow)
  • w dniach 16-22 września dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24) pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej
  • 22 września w godz. od 16 do 18 odbędzie się Park(ing) Day – ECOwarsztatownia

Miejsce: Rzeszowski Dom Kultury, parking filii:
– Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
– Country ul. Herbowa 3
– Staroniwa, ul. Staroniwska 46
– Słocina, ul. Paderewskiego 154

Parkingi filii Rzeszowskiego Domu Kultury w tym dniu zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci. Przygotowane zostaną m.in.: eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku, strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych dostępne będą kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne, idee zero waste. Na miejscu pozostawić będzie też można plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

  • 22 września, w godz. od 10 do 14 trwał będzie Przystanek poezji

Miejsce: przystanki MPK, przy ul. Dąbrowskiego

W ramach promocji transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK na przystankach przy ul. Dąbrowskiego zrealizuje happening. Aktorzy w kostiumach bohaterów różnych książek czytać będą poezję i fragmenty prozy.

inf. prasowa