Początki Telewizji Obiektyw
Telewizja Obiektyw powstała na bazie krośnieńskiego radia „Fakty”. Pierwsze serwisy informacyjne dotyczyły tylko Krosna, ale z biegiem czasu udało się rozszerzyć działalność na inne miasta regionu. Dziś dociera do ponad dwudziestu miast na Podkarpaciu i w Małopolsce od Stalowej Woli przez Rzeszów, aż po Ustrzyki Dolne i Gorlice. Właścicielem telewizji jest Bogdan Miszczak.
Koncesja na kolejne dziesięć lat
W październiku 2022 roku telewizja obchodziła swoje 20-lecie istnienia. 21 listopada 2022 roku już po raz trzeci Telewizja Obiektyw otrzymała koncesję na realizację programu telewizyjnego, na kolejne dziesięć lat.
Programy informacyjne i tematyczne
Telewizja Obiektyw informuje o ważnych wydarzeniach z regionu. Dostarcza informacji istotnych dla lokalnych mieszkańców, często pomijanych w ogólnopolskich serwisach informacyjnych.
Prezentuje wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalno -rozrywkowe oraz sportowe. Ponadto przygotowuje lokalny serwis informacyjny z Podkarpacia dla RMF MAXXX.
Oprócz programów informacyjnych telewizja produkuje ekskluzywne wywiady „Gość Obiektywu” oraz materiały i programy tematyczne jak np.” Leśny flesz”, Gmina Jasło w Obiektywie, Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza.
Programy Telewizji Obiektyw można zobaczyć w sieciach Vectra i Multimedia na kanale 140 oraz u lokalnych operatorów kablowych.
Nad każdą produkcją Telewizji Obiektyw pracuje zespół wykwalifikowanych pracowników, wyposażonych w najlepszy sprzęt do tworzenia i obróbki materiałów filmowych. Nasze materiały emitowane są w telewizji jak też w mediach internetowych.
Producent filmowy
Telewizja działa w ramach OBIEKTYW Film Studio, producenta filmów dokumentalnych i fabularnych. Na swoim koncie ma również ośmioodcinkowy serial pt: ”Wędrowanie bez plecaka”.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności, które są dumne ze swojej historii, w 2008 roku Telewizja Obiektyw rozpoczęła produkcje dokumentalne dotyczące ciekawych i ważnych ludzi związanych z Podkarpaciem. Najważniejsze z nich to: „Firlejówka”. „Nikifor moje drugie imię”, czy „W drodze – wspomnienie o Stanisławie Zającu”.
Produkcje Telewizji Obiektyw zobaczyło ponad kilkaset tysięcy osób na pokazach plenerowych, kinowych, w domach kultury.
Obecnie OBIEKTYW Film Studio realizuje cykl filmów „Polscy Wizjonerzy”, przedstawiający wybitnych Polaków, wizjonerów i geniuszy. Jest on kontynuacją wcześniejszych cykli „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” oraz „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” opowiadających o ważnych dla regionu wydarzeniach historycznych, a także przybliżający wizjonerów i geniuszy polskiego przemysłu naftowego. Były one prezentowane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą i wielokrotnie nagradzane. Filmy „Jako w niebie, tak i w Komańczy” i „Łukasiewicz nafciarz romantyk” emitowane są na głównej antenie Telewizji Polskiej oraz w TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rzeszów, a także w lokalnych telewizjach w całej Polsce.
Cykl „Polscy Wizjonerzy” to projekt ukazujący wielkich Polaków, do tej pory powstały filmy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, Ignacym Łukasiewiczu i Marianie Wieleżyńskim.
Kolejne produkcje to „Zwyciężyć tyfus” przedstawiający sylwetkę wybitnego uczonego, odkrywcę pierwszej na świecie, skutecznej szczepionki na tyfus plamisty, profesora Rudolfa Weigla oraz „Loret – leśnik z charakterem” – historia zapomnianego, urodzonego w Jaśle, Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych.
Referencje
"Zwyciężyć tyfus
Nagrody i wyróżnienia
Filmy zrealizowane w 2014, 2015 i 2016 roku zostały wyróżnione głównymi nagrodami w konkursie organizowanym przez PIKE oraz KRRiTV i były pokazywane na festiwalu Reed MIDEM w Cannes oraz festiwalach filmowych w Polsce, m.in. w Gnieźnie i Zamościu.
Rok 2022
Film fabularny „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”:
– II nagroda na Festiwalu Losy Polaków 2022 w Warszawie.
– nagroda specjalna na 20 Festiwalu Filmów Fabularnych Happy End w Rzeszowie.
– “Kryształowy Ekran” w XVIII edycji Konkursu Programów Telewizji Lokalnych To Nas Dotyczy.
– „Zamość – Perła Renesansu” w kategorii najlepszy serial fabularny na 10. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” .
Rok 2020
Film dokumentalny „Wykuci w ogniu”:
– Kryształowy Ekran w Konkursie Programów Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy” (w kategorii „Zwyczajni niezwyczajni”)
– Złote Ryby na XVIII Festiwalu Filmów Optymistycznych PIKE HAPPY END w Rzeszowie.
Rok 2019
Fabularyzowany dokument „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”:
– nagrodzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji I miejscem oraz statuetką „Kryształowy Ekran” w konkursie programów telewizji lokalnych w kategorii „Moja Mała Ojczyzna”, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.
– nagroda publiczności oraz II miejsce w konkursie głównym na 7. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”.
– Nagroda Specjalna Prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (w kategorii filmów dokumentalnych zrealizowanych przez twórców telewizji lokalnych) oraz nagroda w kategorii Najlepszy Trailer na 17. Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie.
– nagroda na X Festiwalu Filmów Edukacyjnych „Edukino”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Cykl „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”
Organizatorzy XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019” w Warszawie przyznali producentowi Bogdanowi Miszczakowi Nagrodę Specjalną za wieloletnie podejmowanie tematyki Festiwali Polonijnych „Losy Polaków” za cykl filmów „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”.
Rok 2018
Fabularyzowany dokument „Jako w niebie, tak i w Komańczy”
– nagrodzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji II miejscem w konkursie programów telewizji lokalnych w kategorii „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.
Cykl „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”
– nagrodzony podczas obchodów Święta Lasów w Janowie Lubelskim. Producent filmów Bogdan Miszczak otrzymał główną nagrodę im. Adama Loreta za realizację filmów oraz promocję historycznych aspektów leśnictwa w Bieszczadach.
– I Nagroda na XIII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”, w kategorii filmy dokumentalne
– wyróżnienie podczas III edycji konkursu „Lampa Podkarpackiej Historii”.
Za sukcesy w działalności na rzecz popularyzacji przeszłości, tradycji i dziedzictwa kulturowego Polski południowo-wschodniej Bogdan Miszczak otrzymał symboliczną lampę naftową.
Rok 2017
Fabularyzowany dokument „Akcja Pensjonat”
– III nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”.
– nagrodzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji I miejscem oraz statuetką „Kryształowy Ekran” w konkursie programów telewizji lokalnych w kategorii „Moja Mała Ojczyzna – Jestem stąd” organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.
Rok 2016
Fabularyzowany dokument „Czas leśnych kurierów”
– nagrodzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji I miejscem oraz statuetką „Kryształowy Ekran” w konkursie programów telewizji lokalnych, w kategorii „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.
– wyróżnienie podczas 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”za odkrywanie historii lokalnych bohaterów.
Rok 2015
Fabularyzowany dokument „Rzeczpospolita Iwonicka”
– III miejsce oraz statuetka „Kryształowy Ekran” w konkursie programów telewizji lokalnych (w kategorii „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Wyróżnieniem dla autorów filmu był udział w targach telewizyjnych „Reed MIDEM” Cannes w 2016 roku.
Materiały promocyjne i reklamowe
OBIEKTYW Film Studio podejmuje działania reklamowe i promocyjne, organizuje konferencje i różnorodne eventy.
Zapraszamy szkoły, ośrodki kultury i inne instytucje naszego regionu do prezentowania swojej oferty za pomocą naszych mediów.