17 Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End do Rzeszowa, gdzie zostanie pokazana nasza produkcja “Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Projekcja filmu odbędzie się 9 listopada 2019 r. godz. 17:00.

Wydarzenie objęte patronatem Telewizji Obiektyw.

Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk”to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw. Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

17 Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End

Po czterech latach Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End wraca do stolicy Podkarpacia.
W niezmienionej i sprawdzonej formule. Filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne, tylko optymistyczne. Do tego jak zwykle spotkania z twórcami i imprezy towarzyszące. Projekcje filmowe odbywać się będą w sali widowiskowo-kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, przy ulicy Okrzei 7, w dniach 7-9 listopada.

Rozpoczęcie Festiwalu zaplanowane jest na czwartek, na godzinę 17.00. Pokazy rozpocznie projekcja Grand Prix z ubiegłego roku, film fabularny pt. „Lato” w reżyserii Aleksandry Mazoń.
W programie znalazło się 32 filmy, z czego 28 w konkursie. Podobnie jak w poprzednich latach o werdykcie zadecydują widzowie, w specjalnie powołanym plebiscycie.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych widzów. W sobotni poranek, 9 listopada odbędzie się Happy End Dzieciom – pokaz specjalny filmu „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja.
Dzięki uprzejmości dystrybutora Mówi Serwis ten pokaz też będzie niebiletowany.

Galę zakończenia Festiwalu uświetni koncert Zespołu Grzane Wino, który jest bardzo dobrze znany rzeszowskiej publiczności.
Sponsorem Gali jest nowy sponsor Festiwalu – Polska Izba Komunikacji Elektronicznej /PIKE /.