3 nowoczesne, elektryczne autobusy marki Solaris wyjadą na ulice Krosna w marcu 2024 r.

Miasto kupuje 3 nowoczesne, elektryczne autobusy wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej. Umowę z firmą Solaris Bus&Coach Sp. z o. o. podpisano w Urzędzie Miasta 19. czerwca. Autobusy na ulice Krosna mają wyjechać w marcu 2024.

Zamówione autobusy Solaris Urbino 9 LE electric są w pełni elektryczne. Posiadają niską podłogę oraz rampę dla osób poruszających się na wózku. Każdy z pojazdów może zabrać na swój pokład 57 pasażerów, z czego 27 na miejscach siedzących, w tym aż 8 miejsc dostępnych z niskiej podłogi. Pojazdy posiadają silnik centralny Siemens o mocy 230 kW, zasięg na jednym ładowaniu wynosi ok. 282 km, a zużycie energii to 0,65 kWh/km.

Pojazdy są wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring, ogrzewanie, klimatyzację, a także ładowarki USB. Nowością będzie zamontowanie w nich wielofunkcyjnych kasowników z możliwością płatności za przejazd kartą płatniczą. Przestrzeń pracy kierowcy to nowoczesna kabina typu zamkniętego, wyposażona w pulpity z wyświetlaczami LCD informującymi na bieżąco o stanie technicznym pojazdu.

Solaris Urbino 9 LE charakteryzuje się dynamiczną linią i wyglądem znanym z innych modeli z rodziny Urbino. Ponadto dzięki zwinności i niewielkim gabarytom idealnie sprawdzi się na wąskich ulicach w centrum miasta. Mocny silnik i stosunkowo niewielka waga pozwalają mu dobrze pokonywać wzniesienia, a podczas zjazdów odzyskiwać energię w procesie rekuperacji.

Umowę podpisali ze strony miasta: Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, Tomasz Soliński Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, ze strony firmy Solaris Bus & Coach: Rafał Zajas Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego.

Miasto na zakup elektrycznych autobusów otrzymało dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Zielony Transport Publiczny” w wysokości 5 mln 750 tys. zł oraz 2,5 mln zł pożyczki.