Punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym nadawane są numery PESEL uchodźcom już działa

Uruchomiony w środę przy ul. Langiewicza 15 punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

– Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się przy ul. Langiewicza. Przy tej ulicy, w kamienicy numer 15 został zorganizowany specjalny punkt, w którym uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy nadawane są numery PESEL. Mogą tam także utworzyć profil zaufany oraz załatwić sprawy meldunkowe.

Punkt swoją pracę rozpoczął w środę o godz. 9. – Ale już sporo przed otwarciem ustawiła się kolejka chętnych. Szacujemy, że w pierwszej godzinie funkcjonowania tego punktu zgłosiło się kilkaset osób. Dlatego też od razu, tuż po otwarciu, podjąłem decyzję o wprowadzeniu zmian jeśli chodzi o jego funkcjonowanie – powiedział prezydent Rzeszowa. Pierwotnie punkt przy ul. Langiewicza 15 miał działać przez pięć dni tygodnia – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Decyzją prezydenta godziny pracy zostały wydłużone. – Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu – zapowiedział Konrad Fijołek. Wprowadzona została także rejestracja zainteresowanych. Są oni zapisywani na konkretną godzinę, na konkretny dzień. – Dzięki temu mamy nadzieję zmniejszyć kolejkę ludzi oczekujących na zewnątrz – dodał prezydent.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.

– Stanowisk do obsługi uchodźców z Ukrainy będzie przybywać. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do  pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

– Zainteresowanie punktem przy ul. Langiewicza już pierwszego dnia jest bardzo duże. Apelujemy o to, aby osoby, które mogą zaczekać ze złożeniem wniosków jeszcze kilka dni zrobiły to. Zapewniamy, że wszyscy na pewno zostaną obsłużeni – powiedziała Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Informacje dotyczące m.in. procedury nadawania w Rzeszowie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej: www.erzeszow.pl/pl/41-miasto-rzeszow/1713-aktualnosci/50806-punkt-nadawania-numeru-pesel.html

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa