Czas na choinki z lasu

Od wtorku 12 grudnia w większości nadleśnictw na terenie krośnieńskiej RDLP rozpoczyna się sprzedaż choinek. W tym roku zaplanowano sprzedaż prawie 6 tys. drzewek, z czego niemal połowa to jodły, nieco mniej jest świerków, a=zaś pule uzupełnia około 100 sosen. Najwięcej – ponad 1100 choinek – ma w planie Nadleśnictwo Leżajsk.

Drzewka dowożone są z lasu stosownie do popytu i sprzedawane przy siedzibach nadleśnictw.

– Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to możemy zaoferować nawet 7 tys. choinek – deklarują leśnicy.

Większość pozyskiwanych drzewek wyrosła na plantacjach zakładanych na gruntach przejściowo użytkowanych, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, ich wysokość nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem bez względu na to, czy zostaną sprzedane, w najbliższych latach i tak trzeba je wyciąć. Sporo choinek jodłowych pozyskuje się też w trakcie zabiegów hodowlanych w młodnikach.

Celowo na ten okres przesuwane są prace pielęgnacyjne, gdyż drzewka planowane do wycięcia w zabiegach można spożytkować jako choinki lub na świąteczne dekoracje.

Tegoroczne ceny choinek sprzedawanych w podkarpackich nadleśnictwach kształtują się na ubiegłorocznym poziomie, bowiem w założeniu cena drzewek ma pokryć koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu, a nie generować zysk.

Za choinkę świerkową lub jodłową do 1,5 metra trzeba zapłacić średnio 22-50 zł, drzewko o wysokości 1,6-2,5 metra kosztuje 30-55 zł, zaś za specjalne drzewko (np. do kościołów czy urzędów) powyżej 5 metrów wys. – trzeba zapłacić nawet powyżej 100-200 zł w zależności od gatunku i miejsca, bowiem każde nadleśnictwo kształtuje ceny na podstawie własnych kosztów ponoszonych na pozyskanie i transport.

Od wielu już lat zauważalny jest powrót do tradycyjnej choinki ciętej. Plastikowa choinka uważana jest bowiem za antyekologiczną, jako że jej wytworzenie to ogromne koszty środowiskowe. Poza tym wprowadza sztuczną atmosferę do domu.

Natomiast naturalna choinka pozyskiwana bez szkody dla trwałości lasu nie przynosi takich strat naturalnemu środowisku.

Moda na choinki naturalne oznacza, że nie tylko nawiązujemy do tradycji, ale zaczynamy czuć siłę natury i podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie