Kolejne nowoczesne metody leczenia w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie

Dzięki urządzeniu Max-More Spine Szpital Miejski w Rzeszowie może korzystać z zaawansowanych metod miniinwazyjnych przy operacjach kręgosłupa. Zakup urządzenia był możliwy dzięki 288 tys. zł, które zostały zabezpieczone w budżecie Rzeszowa.
Z uwagi na starzenie się społeczeństw oraz siedzący tryb życia coraz częściej dokuczają nam choroby kręgosłupa. Uważa się, że co najmniej 20 proc. populacji cierpi na tego typu schorzenia. To przekłada się na długie okresy absencji w pracy oraz zwiększone wydatki na leczenie pacjentów.
Podstawą leczenia zespołów bólowych i neurologicznych spowodowanych różnymi patologiami kręgosłupa jest fizjoterapia wspomagana farmakoterapią. Dodatkowo istotna jest m.in. codzienna aktywność fizyczna. Istnieje szereg publikacji naukowych, które potwierdzają skuteczny wpływ gimnastyki, jogi, pilatesu lub pływania na zmniejszenie codziennych dolegliwości bólowych.
Jednakże w razie braku powodzenia leczenia zachowawczego oraz przy prawidłowo określonych wskazaniach i kwalifikacjach do rozważenia pozostaje leczenie operacyjne.
W Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego w Rzeszowie leczone operacyjne są takie choroby jak m.in. patologie krążka międzykręgowego (dyskopatie), uciski i stenozy kręgosłupa prowadzące do zespołów bólowych, w tym rwy kulszowej, zespoły bólowe stawów międzykręgowych oraz stawów krzyżowo-biodrowych (to 30-40 proc. przypadków bólu dolnego odcinka kręgosłupa), złamania i nowotwory kręgosłupa.

W celu osiągnięcia najlepszych wyników terapeutycznych lekarze szpitala korzystają z zaawansowanych metod miniinwazyjnych, takich jak np. endoskopia kręgosłupa, którą wykonuje się przy pomocy dedykowanego instrumentarium operacyjnego Max-More Spine. Jego zakup był możliwy dzięki 288 tys. zł z budżetu Miasta Rzeszowa.
W szpitalu wykonywane są m.in. także: iniekcje okołokręgosłupowe – blokady nadoponowe, stawów międzykręgowych oraz stawu krzyżowo-biodrowego (SIJ), termolezje/denerwacje radiofrekwencyjne okołokręgosłupowe Elliquence, fuzje międzysegmentalne. Stosowane są oczywiście także klasyczne metody stabilizacji i odbarczeń, w tym metody przezskórne – stabilizacje transpedikularne, laminektomie oraz laminoplastyki.

– Przedstawione wyżej metody leczenia przy prawidłowej kwalifikacji oraz prawidłowo wykonanej procedurze medycznej potrafią znacząco poprawić komfort życia i przynieść ulgę cierpiącym pacjentom – podkreślają lekarze z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

inf. pras. UM Rzeszów