Leśna kapliczka do renowacji

Figura „Chrystusa bez ręki” od 1864 roku stojąca w lesie „Dębina” w Nadleśnictwie Dukla, wciąż skrywa wiele tajemnic dotyczących swego powstania. W ostatnich dniach zabrana została do renowacji, której sfinansowania podjęły się Nadleśnictwo Dukla i Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” działające w Krościenku Wyżnym.

Ciekawostką jest, że ufundował ją Franciszek Holstein, leśniczy w dobrach Jabłonowskich i Skrzyńskich. W roku 1846 w miejscowej księdze „Liber memorabilium” proboszcz Andrzej Nowina Ujejski wspomina go jako ofiarę chłopskiej rabacji. W czasie, gdy oficjalistów dworskich „…pojedynczo nielitościwie bito (…) Franciszek Holstein Czech leśniczy temu losowi popadł.” Ważne jednak, że przeżył, bo wielu leśników w dobrach galicyjskich tego szczęścia nie miało! Można zatem przypuszczać, że leśniczy Holstein ufundował w lesie kapliczkę w podzięce za uratowanie życia. Jak było naprawdę już się nie dowiemy.

Dębina pełniła wówczas funkcję parku; wytyczono w niej ścieżki do jazdy konnej i wykonano staw krajobrazowy. Prawie 200-letni starodrzew stanowił piękną oprawę leśnej części parku dworskiego a właściciele majątku dbali o lasy, do gospodarzenia w nich zatrudniali wykwalifikowanych leśniczych. Bywali tu poeci: Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński i Wincenty Pol. Tego ostatniego upamiętania dąb Wincenty rosnący nas stawem w tymże lesie.

– Figura „Chrystusa bez ręki” jest jednym z najciekawszych elementów kulturowych tego lasu, ale nieubłagany czas, dwie wojny i warunki atmosferyczne mocno ją już nadszarpnęły – mówi Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. – Dlatego po półtora wieku należy się jest porządna konserwacja, by mogła trwać jako świadek historii leśnictwa sprzed lat.

Prace sfinansowane zostaną ze środków Nadleśnictwa Dukla i Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym. Kapliczka wróci na swe miejsce wiosną przyszłego roku.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie