Łukasiewicz nafciarz romantyk z II miejscem oraz nagrodą publiczności na Zamojskim Festiwalu Filmowym

Kolejne nagrody dla filmu “Łukasiewicz nafciarz romantyk”.
W minioną sobotę (17 sierpnia) zakończył się 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” .
“Łukasiewicz nafciarz romantyk” zdobył nagrodę publiczności oraz zajął II miejsce w konkursie głównym. Nagrodę odebrał producent filmu Bogdan Miszczak.

Za najlepszy obraz tegorocznej edycji jurorzy uznali „Trzy losy – jedna Polska”, film Leszka Wiśniewskiego. Drugą nagrodę otrzymał film „Łukasiewicz nafciarz romantyk” w reżyserii Macieja Wójcika, którego producentem jest Bogdan Miszczak. Produkcja Telewizji Obiektyw spodobała się festiwalowej widowni. Widzów szczególnie urzekły zdjęcia podkarpackich pejzaży, za ciekawy też uznali temat filmu oraz role Mariusza Bonaszewskiego wcielającego się w postać Łukasiewicza. Dokument opowiadający historie początku przemysłu naftowego na Podkarpaciu, otrzymał nagrodę publiczności .
To już druga nagroda dla filmu „ Łukasiewicz nafciarz romantyk „ wcześniej obraz otrzymał pierwszą nagrodę ( Kryształowy Ekran) w ramach konkursu telewizji regionalnych i lokalnych organizowanego przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego – 17 sierpnia 2019 na Rynku Wielkim w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Opole ’80.

www.zamoscfilmfestival.plTuryści odwiedzający w najbliższy weekend Bieszczady będą mogli zobaczyć film podczas Festiwalu Filmów Karpackich w Polańczyku.

Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk”to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw. Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.