Muzyczna ławeczka „Dudusia” w Jaśle już gotowa

Przy Jasielskim Domu Kultury powstała ławeczka z postacią, urodzonego w Jaśle, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Był to wybitny kompozytor muzyki do wielu popularnych seriali i filmów m.in. Czterdziestolatka, Janosika czy Wojny Domowej. Pomysł ustawienia grającej ławeczki z postacią muzyka zrealizowany został w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom!”.

Miasto od dawna chciało upamiętnić tego wybitnego muzyka, który nie zapomniał o rodzinnym Jaśle i wspierał je darowiznami (zakup nowego fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, wsparcie Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, fundowanie stypendium dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan). Stąd też w otoczeniu JDK (u zbiegu ulic: Kościuszki i Rejtana) zaaranżowano skwer i zamontowano muzyczną ławeczkę (stylizowany symbol fortepianu) wraz z rzeźbą z brązu, przedstawiającą postać Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. – Jestem przekonany, że upamiętnienie w ten sposób wybitnego artysty, znakomitego muzyka jazzowego, a dla nas przede wszystkim rodowitego jaślanina przyczyni się do jeszcze szerszej popularyzacji zarówno jego dorobku, jak i postaci – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r w Jaśle, jego dom rodzinny znajduje się w kamienicy stojącej w rynku w pierzei zachodniej. Był znanym muzykiem jazzowym, współtwórcą zespołu „Melomani”, saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu seriali i filmów. W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Zmarł 31 lipca 2021 roku w Warszawie.

Wykonanie „ławeczki Dudusia” to część przedsięwzięcia „Miejski design”, wchodzącego w skład projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, a realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Urząd Miasta w Jaśle