O filmie “Weigl – zwyciężyć tyfus” na antenie TVP3 Rzeszów

W Warszawie odbyła się ogólnopolska premiera filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” – zapraszamy do obejrzenia materiału o najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw na antenie TVP3 Rzeszów.

W Warszawie odbyła się ogólnopolska #premiera filmu „#Weigl – zwyciężyć tyfus”. Opowiada historię życia wynalazcy szczepionki na tyfus i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zdjęcia kręcono na Podkarpaciu m.in. w Jaśle i Żurawicy.

Materiał na FB https://fb.watch/otNoH0YXQT/


“Weigl – zwyciężyć tyfus”
Film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego, produkcji Obiektyw Film Studio przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru. Profesor Weigl jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji szczepionki. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.
W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, autorem scenariusza Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Mariusz Konopka, montaż Wojtek Słota. W obsadzie znaleźli się min.: Tomasz Stockinger, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, Maciej Słota oraz Dagny Mikoś i Mateusz Mikoś.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM, produkcję wsparły też firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.