Poznaj historię Alchemika

Ta historia chociaż wydaje się nieprawdopodobna wydarzyła się naprawdę. A minęło już ponad 100 lat.

We wrześniu 1916 podczas rosyjskiej ofensywy na froncie, Wieleżyński przesiadał się w Stryju na pociąg do Lwowa. Na peronie natknął się na starszego Żyda z niezwykle ciężką walizą, któremu pomógł wsiąść do pociągu jadącego do Wiednia.

O losach pełnego pasji inżyniera chemika – Mariana Wieleżyńskiego, w którego postać wcielił się Wojciech Zieliński dowiecie z opowieści jego syna Leszka. W roli Leszka Wieleżyńskiego Mariusz Bonaszewski.

Książka z filmem DVD
Książka w twardej oprawie, 44 str. z filmem DVD

Publikacje można nabyć w redakcji Telewizji Obiektyw lub zamówić mailowo.  Realizujemy wysyłki pocztą kurierską.

Kontakt z redakcją:
ul. Bohaterów Westerplatte 16A
38-400 Krosno
tel. 13 493 80 06, e-mail: redakcja@tvobiektyw.pl, produkcja@tvobiektyw@pl

Więcej o filmie “Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” »»»»

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” jest trzecim z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków – mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów. Film poświęcony jest Marianowi Wieleżyńkiemu, który był nie tylko pionierem światowego gazownictwa, ale także założycielem pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Pomysłodawcą produkcji jest producent – Bogdan Miszczak. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolach głównych występują min. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak oraz Marcin Kwaśny.

Sponsorem głównym filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia: Miasto Jasło, Miasto Gorlice, Miasto Sanok, Powiat Krośnieński, Powiat Jasielski, Powiat Rzeszowski, Gmina Krościenko Wyżne, Gmina Jedlicze, Gmina Chorkówka, Gmina Jasło, Gmina Skołyszyn, Gmina Miejsce Piastowe, Gmina Tarnowiec, Gmina Sanok, Gmina Rymanów i Gmina Wojaszówka. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa. Film wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.