Rozbudowa ulicy Warszawskiej rozpoczęta. Będą cztery pasy ruchu do węzła autostrady A4

Ponad 33,4 mln zł pochłonie rozbudowa kolejnego odcinka ulicy Warszawskiej w Rzeszowie. Droga zyska dodatkową jezdnię, co ułatwi dojazd do autostrady A4, a także lotniska w Jasionce.

Umowa na wykonanie prac na ulicy Warszawskiej jest już podpisana. Ich wartość to ponad 33,4 mln zł, kontrakt zrealizuje firma Strabag. W poniedziałek odbyło się uroczyste rozpoczęcie prac.

– Spotykamy się w miejscu, gdzie kiedyś przebiegała granica miasta. Teraz rozpoczynamy tu budowę drogi, która poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy między Rzeszowem a autostradowym węzłem A4 Rzeszów Północ. W ten sposób nasze miasto zostanie wpięte w drogowy system krajowy, a nawet europejski, bo przecież autostrada A4 jest częścią szlaku międzynarodowego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przebudowa obejmie około kilometrowy odcinek ulicy Warszawskiej, a także dochodzące do niej jezdnie i skrzyżowania w tym rejonie. Na tym fragmencie ulica główna zostanie rozbudowana do dwóch jezdni, na których będzie po dwa pasy ruchu. Powstaną tu także ścieżki rowerowe, nowe chodniki, zatoki autobusowe i oświetlenie, przebudowane zostaną sieci podziemne. Zadaniem wykonawcy będzie ponadto budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Myśliwską, modernizacja przejazdu kolejowego przez biegnącą obok linię Rzeszów-Ocice i montaż ekranów akustycznych.

– Na wykonanie wszystkich prac mamy 16 miesięcy. Postaramy się tak je zorganizować, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze – mówi Maciej Łukaszek z firmy Strabag, kierownik budowy.

– Bardzo często korzystałem z tej drogi i było to takie wąskie gardło wlotowe do miasta. Po przebudowie sytuacja się zmieni. Przepustowość ulicy będzie większa i kierowcy łatwiej dotrą do węzła autostrady A4 – podkreśla Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. I zapewnia, że Rzeszów może liczyć na dofinansowanie nie tylko tej inwestycji drogowej. O kolejne pieniądze miasta wojewódzkie będą mogły starać się już niebawem.

– To znakomita wiadomość, że możemy ubiegać się o kolejne pieniądze. Chcemy przeznaczyć dotacje na budowę Wisłokostrady, która jest jednym z najważniejszych zadań drogowych w mieście na najbliższe lata – mówi prezydent Konrad Fijołek.

***

ZAKRES INWESTYCJI OBEJMUJE:

rozbudowę ul. Warszawskiej na odcinku o długości 939,36 m wraz z rozbudową dróg podporządkowanych – ul. Łowiecką (103,28 m), ul. Bażantową (93,83 m) i ul. Myśliwską (212,62 m).

SZCZEGÓŁY:

 • Rozbudowa ul. Warszawskiej z przekroju jednojezdniowego do przekroju dwujezdniowego 2×2 pasy ruchu (szerokość każdej jezdni 7,00 m – 2 x 3,5m),
 • budowa/przebudowa chodników: szer. 1,5- 2 m,
 • przebudowa ścieżki rowerowej: szer. 2,5 m,
 • budowa ścieżki pieszo – rowerowej: szer. 3 m,
 • budowa 4 zatok autobusowych o nawierzchni betonowej,
 • budowa/przebudowa zjazdów na działki przyległe,
 • przebudowa przejazdu kolejowo – drogowego linii kolejowej Ocice – Rzeszów Główny,
 • budowa oświetlenia drogowego i przebudowa oświetlenia przejazdu kolejowego i peronu
  w pobliżu skrzyżowania ulic Warszawskiej i Myśliwskiej,
 • przebudowa sieci teletechnicznych, budowa kanału technologicznego,
 • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Warszawska – Myśliwska,
 • budowa ekranów akustycznych,
 • przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej oraz gazowej niskiego i średniego ciśnienia.