Zbiór w zawieszeniu: wystawa w przestrzeni miejskiej

19 czerwca 2020 r startuje wystawa w przestrzeni miejskiej: Zbiór w zawieszeniu.
Zbiór w zawieszeniu to zestaw wyrazistych prac z kolekcji BWA Krosno, na których – przemierzając miasto – warto zawiesić wzrok.

Zbiór w zawieszeniu: wystawa w przestrzeni miejskiej
Termin wystawy: 19 czerwca – 10 lipca 2020 r.
Start wystawy: 19 czerwca 2020 r., godzina 18:00, Plac Monte Cassino (tzw. „Stare Rondo”, skwer na skrzyżowaniu ul. Lwowskiej i Wojska Polskiego)
Kuratorki wystawy: Martyna Karpowicz, Katarzyna Solińska

Kolekcjonowane przez lata prace pozwalają na tworzenie różnych konfiguracji. Komponowanie wystawy, która zamknięta jest w ścianach galerii to ograniczanie różnorodności do spójnego zbioru. Zbiór w zawieszeniu polegał zaś na wyborze różnorodnych dzieł, obok których nie da się przejść obojętnie. Siła wyrazu każdej z prac nie pozwoliłaby na ich bezpośrednie sąsiedztwo na ścianach galerii, dlatego poszerzoną przestrzenią ekspozycji stało się całe miasto. Wystawienie reprodukcji prac ze zbiorów BWA Krosno na widok publiczny i warunki zewnętrzne, to tworzenie płaszczyzny wzajemnych wpływów – sztuki na otoczenie i otoczenia na sztukę.

Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji zamknięcia – życia w zawieszeniu – w której otwarta przestrzeń staje się strefą komfortu, proponujemy swobodne spotkanie z pracami z kolekcji BWA w Krośnie. Wystawa Zbiór w zawieszeniu prezentowana jest na słupach ogłoszeniowych, zazwyczaj wypełnionych aktualnymi propozycjami kulturalnymi, dzisiaj ogołoconychprzez pandemię.

Wystawa skierowana jest do wszystkich, czynna będzie 24/7

Ze względu na obszerność przestrzenną i znaczeniową miasta, zamiast tradycyjnego wernisażu, odbędzie się symboliczne wyznaczenie linii startowej wystawy Zbiór w zawieszeniu. Rozgrzewką do zwiedzania wystawy będzie spotkanie przy jednej z prac, której głębsza analiza nakreśli tor do dalszego obcowania z pracami ze zbiorów BWA Krosno w niezwykłym otoczeniu.
Podczas spotkania rozdane zostaną materiały, które ułatwią późniejsze samodzielne wędrówki – zwiedzanie Zbioru w zawieszeniu.

BWA Krosno