Zespół badawczy Politechniki Rzeszowskiej opracował nowoczesne urządzenie zwiększające bezpieczeństwo

Naukowcy z Zakładu Informatyki w Zarządzaniu Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej opracowali projekt nowoczesnego urządzenia, które może mieć duże znaczenie w dzisiejszej sytuacji epidemii. Urządzenie może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia patogenami chorobotwórczymi, w tym koronawirusami.

Zespół badawczy, który opracował urządzenie wykorzystujące ozonowanie do dekontaminacji towarów w łańcuchu dostaw tworzą Dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. PRz, dr Piotr Antos oraz dr inż. Łukasz Kulig.

Ozonowanie, dzięki inaktywacji mikroorganizmów, jest skuteczną też metodą przedłużania trwałości przechowalniczej produktów spożywczych. Istotne jest również to, że skuteczność metody uzależniona jest od dawki ozonu, na którą składają się czas ekspozycji oraz stężenie ozonu. Zgodnie z przyjętymi założeniami urządzenia ozonujące mogą znaleźć zastosowanie chociażby w sklepach samoobsługowych do dekontaminacji zakupionych towarów, jak również wózków lub koszy zakupowych, co poprawia ich standard sanitarny i zwiększa bezpieczeństwo kolejnych klientów. System może być również stosowany do dezynfekcji przesyłek pocztowych, dokumentów, książek. 

Jest istotne także, że obsługa urządzenia jest bezdotykowa. Aktualnie zespół naukowo-badawczy prowadzi prace polegające np. na konfiguracji i określeniu optymalnych parametrów pracy sytemu oraz poszukuje partnerów z sektora gospodarczego.

inf. i grafika: PRz