80 rocznica Akcji Pensjonat – miejskie obchody

W nocy z 5 na 6 sierpnia minie 80 lat od przeprowadzenia w naszym mieście brawurowej Akcji Pensjonat. Informacja o uwolnieniu w 1943 roku 66 więźniów politycznych z jasielskiego więzienia rozeszła się lotem błyskawicy i była dla mieszkańców Jasła i regionu nadzieją na lepsze czasy.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia upamiętniające losy całej akcji, a także sześciu głównych postaci tego wydarzenia, którymi byli: Zenon Sobota „Korczak”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw” i Józef Okwieka „Trójka”. 

3, 4 i 7 sierpnia

Zapraszamy na projekcję filmu „Akcja Pensjonat”, wyprodukowanego przez TV Obiektyw, która odbędzie się  w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Jest to dokument fabularyzowany realizowany przez Telewizję OBIEKTYW w ramach cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Rok produkcji: 2016. Do wyboru są trzy dni: 3 sierpnia (czwartek) – godz. 16, 4 sierpnia (piątek) – godz.12 oraz 7 sierpnia (poniedziałek) godz. 10.

4 sierpnia

Odbędzie się XI Jasielski Marsz Wolności im. pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki. Początek o godz. 20 pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica (montaż słowno-muzyczny); przejście pod kościół na osiedlu Żółków, gdzie odbędzie się ognisko harcerskie.Planowane zakończenie to godz. 22.15. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy (przy pomniku) ma na której prezentowane będzie m.in. wspomnienie o Stanisławie „Dąbrowie” Kostce, czy też upamiętnienie 80 rocznicy akcji w wierszach i pracach plastycznych.

6 sierpnia

To główne uroczystości 80 rocznicy Akcji Pensjonat. Rozpoczną się one mszą św. w kościele oo. Franciszkanów po której nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej. Przy pomniku zaplanowano: hymn Państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów, a także przemówienia okolicznościowe.

W związku z organizacją tego wydarzenia, w tym dniu nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu wybranych odcinków ulic miejskich: ul. Staszica od skrzyżowania z ul. 1 maja do skrzyżowania z ul. Dworcową, w godzinach od 9.30 do 11.00 (dla organizowanych uroczystości) oraz:
ul. Szopena, ul. 3 Maja, ul. 1 Maja, ul. Staszica, w godzinach od 10.00 do 10.20 na czas przemarszu uczestników uroczystości.

1 – 31 sierpnia

W Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (Kino Syrena, ul. Sokoła 8) będzie można zobaczyć makietę jasielskiego więzienia, która powstała przy okazji produkcji filmu przez TV Obiektyw. 

10 sierpnia

Z kolei w czwartek, 10 sierpnia, w ramach jasielskich wakacyjnych spacerów z przewodnikiem, zapraszamy na przechadzkę Szlakiem Akcji Pensjonat. Spotykamy się o godz. 17 przed jasielskim kinem Syrena. 

Zapowiedź uroczystości obchodów Akcji Pensjonat

Urząd Miasta w Jaśle