Akcja zbiórki krwi w ramach operacji „odporna wiosna”

W ramach operacji „odporna wiosna” żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę będą oddawać krew. W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Donacja krwi odbędzie się w krwiobusie na terenie Dowództwa Brygady OT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie, 28 marca w godz. 9.00-12.00.

„W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi. Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Tacy żołnierze w Podkarpackiej Brygadzie poszukiwani są najbardziej. Wiemy, że walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności” – podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Akcje honorowego krwiodawstwa realizowane są również w terenowych stacjach krwiodawstwa. W ten sposób zminimalizuje się przemieszczanie osób po Podkarpaciu. Dodatkowo ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze, którzy jeszcze nie zostali skierowani do zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w tych prowadzonych w ramach operacji „odporna wiosna”.