Jasielski Dom Kultury zaprasza na wycieczkę do olejarni

Rodzinna Manufaktura Olejów Roślinnych „Dolina Iwełki” w Nienaszowie (pow. jasielski) będzie główną atrakcją wyprawy rowerowej, na którą w sobotę, 30 września br. zaprasza Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

Około 45-kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła przez Dębowiec, Osiek Jasielski, Gorzyce i Toki do Nienaszowa, a stamtąd przez Nowy Żmigród z powrotem do Jasła.

Nienaszów, do którego zmierzać będą rowerzyści leży w Beskidzie Niskim. Na południe od wsi płynie Iwełka (prawobrzeżny dopływ Wisłoki), na północnym wschodzie widoczna jest Wielka Góra zwana też Działem (378 m n.p.m.), a za nią znajduje się masyw stanowiący południową krawędź Pogórza Jasielskiego. W tym spokojnym zakątku rodzina Pochwałów założyła olejarnię.

W manufakturze, która przyjęła nazwę od przepływającej opodal rzeki, wytłaczane są na zimno naturalne oleje roślinne. Specjalnie dla osób uprawiających turystykę rowerową, które chciałyby poznać cykl technologiczny olejarni oraz prozdrowotne właściwości wytwarzanych w niej olei, KK-T JDK przygotował tę wycieczkę.

Oprócz zwiedzania, program przewiduje tradycyjnie ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).