Kolejny sukces rzeszowskiego Teatru!

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia -najważniejszym festiwalu teatralnym w Polsce. Spektakl „Lwów nie oddamy” został zakwalifikowany do konkursu głównego INFERNO, konkurując z blisko 200 propozycjami zgłoszonymi przez wszystkie polskie teatry. W programie wydarzenia, które odbyło się w dniach 6-15 grudnia 2019 r. w Krakowie, zaprezentowało się 15 najlepszych polskich scen.

W komunikacie międzynarodowego jury, które obradowało w składzie: dramaturżka i dyrektorka teatrów Stefanie Carp z Niemiec, organizator międzynarodowych festiwali teatralnych Dries Doubi z Belgii, reformator teatru w Pekinie Quian Cheng, dyrektor festiwalu Stanowego w Castlemaine w Australii Glyn Roberts, litewska producentka teatralna Kristina Savickiene oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dramatycznych Noorderzoon w Holandii Mark Yeoman; Teatr im. Wandy Siemaszkowej znalazł się w gronie 6 laureatów – Oksana Czerkaszyna została uznana za drugą najlepszą aktorkę Festiwalu. W werdykcie jury czytamy: reprezentuje odważny i ekscytujący nowy głos w polskim teatrze. Utrzymała uwagę publiczności swą obecnością i charyzmą. Kiedy tylko opuszczała scenę, pragnęliśmy, by na nią wróciła. Przyznajemy Oksanie Czerkaszynie nagrodę dla drugiej najlepszej aktorki za zagranie siebie samej.

Jest to kolejny w tym roku sukces spektaklu „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery na prestiżowych festiwalach teatralnych. Spektakl jest laureatem Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie, Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, Nagrody zespołowej za grę aktorską 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody indywidualnej tegoż Konkursu dla najlepszej aktorki Oksany Czerkaszyny. W ubiegłym roku spektakl zdobył Nagrodę Dziennikarzy 05. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

fot. Maciej Rałowski