Krośnianie po raz kolejny wyjdą na ulice w obronie niezależności sądów

Dziś Sędziowie – jutro Ty!” – pod takim hasłem w całym kraju odbędą się protesty Polaków przeciwko ustawie, która zakłada silne represje wobec sędziów. Również w Krośnie, pod Sądem Okręgowym przy ul. Sienkiewicza, w środę (18.12) o godz. 18 zbiorą się obywatelki i obywatele.

Ogólnopolski protest organizowany jest przez wiele organizacji prodemokratycznych, stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie.

Powodem protestów jest kolejny etap wojny jednej partii – Prawa i Sprawiedliwości z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów. Tym razem chodzi o projekt ustawy zgłoszony przez PiS, który zakłada represje wobec sędziów. Za krytykę władz i zgłaszanie wątpliwości w sprawie legalności stanowionego prawa, sędziowie mogą zostać pozbawieni pensji, a nawet wydaleni z zawodu.

Adrian Krzanowski z Komitetu Obrony Demokracji wyjaśnia:

– To kaganiec na sędziów. Nie może być tak, że sędziowie będą stali na baczność przed politykami. Muszą pozostać niezawiśli – nikt nie może im stawiać żadnych warunków. W interesie każdego obywatela jest, by sądy były niezależne od polityków, bo tylko wtedy jest gwarancja, że sprawy rozpatrywane będą obiektywnie i zgodnie z literą prawa. Sędziowie mają wydawać wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a nie w imieniu jednej partii rządzącej. Nowa ustawa to ogromne zagrożenie dla tzw. trójpodziału władz oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Zapraszamy obywatelki i obywateli, by po raz kolejny przyszli pod sąd i bronili praworządności w naszej Ojczyźnie. To akt patriotyzmu!

Można zabrać ze sobą latarki lub świecie – w symboliczny sposób wyrazimy akt solidarności z sędziami. Mile widziane będą także flagi polska i europejska oraz hasła związane z wolnymi sądami.

Adrian Krzanowski
KOD Krosno

1 komentarz do “Krośnianie po raz kolejny wyjdą na ulice w obronie niezależności sądów

  • 17 grudnia 2019 o 15:38
    Permalink

    Jest taki sędzia w Krośnie niejaki Uljasz .
    Szczyt niekompetencji. Nie ma kogo bronić trzeba takich min jak Uliasz przerobić!

Możliwość komentowania została wyłączona.