Nagroda dla filmu “Loret – leśnik z charakterem”

Film „Loret – leśnik z charakterem” zdobył III nagrodę w kategorii „film fabularny” na XVIII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 4 listopada w Warszawie. Do konkursu festiwalowego zgłoszono 135 prac w postaci filmów, programów radiowych, telewizyjnych i multimedialnych, ukazujących życie i losy Polaków w 30 krajach świata. W imieniu twórców filmu – reżysera Marcina Głowackiego i producenta Bogdana Miszczaka statuetkę odebrała Jadwiga Kielar. Produkcja powstała przy współpracy Lasów Państwowych i miała premierę w lipcu br.

Jury festiwalu Losy Polaków już po raz trzeci nagrodziło filmy produkcji Telewizji Obiektyw. W 2018 r. został doceniony cykl filmów „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”, a w 2022 r. „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”.

„Loret – leśnik z charakterem” opowiada historię Adama Loreta, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych, w którego postać wciela się Lesław Żurek. Loret stworzył i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych i przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych. Film został zrealizowany w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Jest to kolejna produkcja Obiektyw Film Studio z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, zdjęcia Mariusz Konopka, muzyka Mateusz Pospieszalski, konsultacje Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, całość zmontował Wojciech Słota.