Po Rzeszowie i okolicznych gminach na jednym bilecie

Od 1 lipca korzystający z rzeszowskiej miejskiej komunikacji autobusowej oraz pasażerowie podróżujący autobusami realizującymi połączenia komunikacji podmiejskiej będą mogli korzystać ze wspólnego biletu.

Organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie komunikacja obsługuje teren miasta oraz sąsiednie gminy, które zdecydowały się na podpisanie porozumienia z miastem. Gminami tymi są Boguchwała, Lubenia, Świlcza i Tyczyn. Tereny większości sąsiadujących z Rzeszowem gmin są obsługiwane przez autobusy oznakowane jako Międzygminna Komunikacja Samochodowa, której organizatorem jest Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa.

Zarówno ZTM jak i ZG PKS mają odrębny system biletowy. Dla pasażerów jest to utrudnienie. W przypadku np. przesiadek z autobusów jednego przewoźnika do pojazdów drugiego konieczny jest zakup kolejnego biletu lub też posiadanie dwóch biletów okresowych.

Dlatego też podjęto rozmowy o wprowadzeniu wspólnego biletu, który uprawniałby do korzystania z przejazdów autobusami zarówno MPK jak i MKS. Efektem tych rozmów jest uchwała, która we wtorek została przyjęta przez Radę Miasta Rzeszowa. Wprowadza ona wspólny bilet dla pasażerów korzystających z autobusów obydwu przewoźników. Podpisanie umowy pomiędzy organizatorami transportu ma nastąpić w czerwcu. Zintegrowany bilet miesięczny zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Wspólny bilet w strefie pierwszej dla osoby dorosłej kosztować ma 146 zł, ulgowy ustawowy 73 zł, ulgowy samorządowy 82 zł.

Bilet w strefie drugiej dla osoby dorosłej kosztować ma 186 zł, ulgowy ustawowy 93 zł, ulgowy samorządowy 105 zł.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa