Podpisano list intencyjny pomiędzy Jasłem a serbskim miastem Kikinda
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz burmistrz miasta Kikinda Nikola Lukač podpisali list intencyjny, w sprawie nawiązania wzajemnych kontaktów partnerskich i współpracy. To pierwszy krok do przygotowania i podpisania w przyszłości umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma miastami.
Przedstawiciele obu miast zadeklarowali poszukiwanie i rozwijanie wspólnych obszarów partnerstwa, takich jak kultura, sport, gospodarka czy gałąź rolnictwa jaką jest winiarstwo i związana z nim enoturystyka.
– Siatkówka to sport, który kilka lat temu połączył nas z Jasłem – nasze młode siatkarki brały udział w jasielskich turniejach. Wierzę, że obecna wizyta jest dobrym rozpoczęciem współpracy obu miast. Będziemy intensywniej pracować nad wymianą młodzieży i poznawaniem się, więc jest to bardzo miły wstęp do tego, co nas czeka, czyli podpisania umowy o partnerstwie obu miast – powiedział podczas podpisania listu intencyjnego burmistrz Kikindy.
Z kolei burmistrz Jasła Ryszard Pabian dodał – Rozpoczęliśmy współpracę w zakresie sportu, ale chcemy ją rozszerzyć w obszarze kultury. Jesteśmy również zainteresowani współpracą w sektorze rolnictwa, szczególnie w związku z uprawą winorośli i związaną z nią enoturystyką.
Miasto Kikinda położone jest w północno-wschodniej części Republiki Serbii, w niewielkiej odległości od granicy serbsko-rumuńskiej. Liczy ok. 38 tys. mieszkańców. Teren jest płaski, głównie rolniczy, mieszkańcy zajmują się m.in. uprawą winorośli. Dzisiejsza tożsamość miasta kształtowała się w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. To właśnie wtedy powstały najpiękniejsze budynki stylowej architektury cywilnej, skupione w centrum miasta. Najstarsze to: Serbska Cerkiew Prawosławna, która została zbudowana w 1769 roku oraz budynek Magistratu uprzywilejowanej dzielnicy Veliko Kikind.
Kikinda otrzymała Tablicę (Plakiety) Honorową, Flagę Honorową i Dyplom Europejski w ramach Nagrody Europejskiej za jego działania w dziedzinie współpracy europejskiej i promocji idei jedności europejskiej.
Miasto jest również największą na świecie ostoją sów. Na zimę zlatuje do zabytkowego śródmieścia Kikindy od 250 do 750 sów, głównie z gatunku Asio otus (uszatek). W związku z tym, w centrum miasta istnieje strefa zakazu ruchu kołowego i wysokie mandaty za niepokojenie sów.
Urząd Miasta w Jaśle