Publikacja z okazji 200. rocznicy urodzin Łukasiewicza

8 marca, w dniu 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego w Europie i wynalazcy lampy naftowej prezentujemy specjalną publikację.

Publikacja upamiętnia dzieło ojca przemysłu naftowego oraz obchody 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. Do publikacji dołączony jest film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”.

Pamiątkowe wydanie można nabyć w redakcji Telewizji Obiektyw


Kontakt z redakcją:

ul. Bohaterów Westerplatte 16A
38-400 Krosno

tel. 13 493 80 06, e-mail: redakcja@tvobiektyw.pl

„Łukasiewicz – nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.

W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś oraz Marek Litewka. Film mógł być zrealizowany głównie dzięki sponsorom: PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz PKN ORLEN. Wsparcia udzieliły Samorządy Podkarpacia i Małopolski oraz firmy z regionu. Partnerzy produkcji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku.


Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki z Horyzont Studio.