Rzeszów chce być Europejską Stolicą Kultury. Ambitny pomysł prezydenta Fijołka

Rzeszów zaczął opracowanie wniosku aplikacyjnego do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek ma powstać do 15 września 2023r. Miasto, które otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stanie się kulturalnym centrum Europy. O szansach Rzeszowa oraz korzyściach przystąpienia do konkurencji będą rozmawiać eksperci już w sobotę, w Kinie Zorza. Na debatę zaprasza prezydent Konrad Fijołek.

– Myślę, że przyszłość Rzeszowa może jawić się bardzo interesująco. Pojawiają się tu nowe środowiska, nowe osoby, chociażby w postaci żołnierzy z całego świata. Nowi ludzie przywożą ze sobą oczywiście swoją kulturę. Szansa zetknięcia się z tymi kulturami będzie zmieniała nasze miasto w bardziej międzynarodowe i wielokulturowe – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Dodaje, że w ciągu ostatniego roku Rzeszów stał się centralnym punktem Europy w kontekście pomocy Ukrainie i nie tylko. Staliśmy się pewnego rodzaju pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem. Według niego jest to bardzo mocny argument przemawiający za tym, że to właśnie Rzeszów powinien zostać Europejską Stolicą Kultury 2029. Tytuł jest prestiżowym wyróżnieniem z inicjatywy Unii Europejskiej, a prezydent Fijołek postanowił, że Rzeszów będzie się o niego ubiegał.

– To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie – zapewnia Konrad Fijołek.

Rzeszów Europejską Stolicą Kultury? Mamy szansę!

O tym, jakie wyzwania stoją przed miastem starającym się o tytuł ESK debatować będą eksperci w dziedzinach kultury już w sobotę, 24 czerwca, w Kinie Zorza. Spotkanie zaplanowano na godzinę 11 i wezmą w nim udział:

  • Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa,
  • Krystyna Stachowska – wiceprezydent Rzeszowa,
  • prof. Bożena Gierat-Bieroń – UJ. Ekspertka w dziedzinie polityki kulturalnej UE, zewnętrznych relacji kulturalnych oraz integracji europejskiej w wymiarze kulturowym,
  • Paulina Maloy – Oficer Współpracy Międzynarodowej, Instytut Kultury we Wrocławiu, była Specjalistka Projektowa, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016,
  • Rebecca Raponi – Kierowniczka Produkcji, Fundacja Matera-Basilicata 2019,

Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim tego, jaki wpływ na miasto może mieć tytuł ESK, jakie szanse i potencjał ma Rzeszów, by zdobyć ten tytuł oraz tego, jak wyglądały starania innych miast (Wrocław, Matera) o te wyróżnienie. Debatę poprowadzi Olga Brzezińska, menedżerka kultury, wykładowczyni UJ, UW oraz AT, dyrektorka programowa Leadership Academy for Poland oraz prezeska Fundacji Miasto Literatury. Prezydent Konrad Fijołek serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału.

Informacja prasowa
Miasto Rzeszów