Samochody elektryczne w taborze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego

Krośnieński Holding Komunalny postawił na ekomobilność i zainwestował w zakup czterech samochodów elektrycznych. Pojazdy są bezemisyjne, z napędem w 100% elektrycznym, a podczas jazdy nie emitują hałasu. Do ładowania samochodów Spółka wykorzystuje energię wyprodukowaną we własnych instalacjach prądotwórczych.

„Elektryki”, które trafiły na wyposażenie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego to 5-osobowe Ople Combo-e Life, wyposażone w nowoczesny system akumulatorów litowo-jonowych, które w zaledwie 30 minut można naładować do 80% ich pojemności. W pełni elektryczny napęd zapewnia zasięg do 280 km na jednym ładowaniu. Niemal bezgłośnie pracujący napęd nie emituje spalin podczas jazdy, drgań ani hałasu.

Samochody są używane w codziennej pracy Spółki oraz zakładów, których lokalizacja jest oddalona od siedziby Holdingu, w tym m.in. pracownicy Elektrociepłowni Krosno, Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie, Wodociągów Krośnieńskich, a także Zakładu Organizacji Transportu.

Zakup samochodów elektrycznych wpisuje się proekologiczne działania Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który już od kilkunastu lat inwestuje w budowę własnych instalacji prądotwórczych i tzw. zieloną energię.

Samochody elektryczne to krok w kierunku dużej przemiany i modernizacji transportu naszej Spółki. Stawiamy na ekomobilność i chcemy, aby nadwyżki energii, którymi dysponujemy jako Spółka, były wykorzystywane w sposób efektywny, na przykład do celów transportowych – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Samochody ładowane są nadwyżkami energii wyprodukowanej przez instalacje prądotwórcze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualnie Spółka posiada 10 obiektów, które produkują energię elektryczną, a kolejne 3 są w budowie i zostaną oddane do użytku w połowie tego roku. Ich łączna moc będzie wynosić ponad 3350 kW.

W naszym przypadku samochody elektryczne są wręcz jeżdżącymi magazynami energii, które pozwolą nam zoptymalizować cały system energetyczny Spółki, gdyż samochody te ładujemy w momentach nadwyżki produkowanej energii – podkreśla Janusz Fic.

Zakup samochodów będzie współfinansowany, poprzez dofinansowanie, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu „Mój elektryk”. Spółka wystąpiła do Funduszu o dopłatę do aut elektrycznych dla firm. Wnioskowana wysokość dofinansowania wynosi 91,5 tys. zł.

To pierwsze, ale nie ostatnie tego typu samochody w naszym taborze. Nie mam wątpliwości, że będą kolejne inwestycje w tym zakresie – zapowiada prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. I dodaje: – Poza tym, to nie są pierwsze pojazdy elektryczne w naszej Spółce. Od kilku miesięcy na wyposażeniu Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów są dwie elektryczne hulajnogi, z których korzystają pracownicy tej instalacji. Teren tej instalacji jest dość rozległy i wykorzystywanie hulajnóg sprawdza się tam doskonale.

Źródło: Krośnieński Holding Komunalny