„W drodze do Hollywood”- Krzysztof Komeda

Jasielski Dom Kultury zaprasza na pierwszy koncert w ramach tegorocznych JasMatów Jasielskich Jazzowych Klimatów. 8 listopada br. o godz. 18.00 udamy się do muzycznej krainy polskiego jazzu lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Głównym bohaterem będzie znakomity polski kompozytor Krzysztof Komeda – Trzciński. Bilety w cenie 50 zł (zwykły) i 40 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub online.

W 2019 roku mija 50. rocznica śmierci kompozytora kojarzonego nieodmiennie z polską szkołą filmową. Komeda – Trzciński był autorem muzyki do ponad 60 filmów min.”Dziecko Rosemary” czy „Nóż w wodzie”. Początkowo współpracował z poznańską grupą „Melomani”. Jednym z muzycznych filarów tej grupy był Jerzy Matuszkiewicz. W 1956 r. stworzył „Komeda Sextet” – pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną. Współpracował także z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi m.in. z Tomaszem Stańko czy Zbigniewem Namysłowskim. Komeda w swojej muzyce sięgał do tradycji polskiej muzyki, łącząc ją ze słowiańskim liryzmem i nowoczesną ekspresją.


Koncert „W drodze do Hollywood” jest hołdem zarówno dla Komedy, jak i całego pokolenia artystów, którzy zapoczątkowali nowoczesne podejście do muzyki jazzowej. Muzyka Komedy przetrwała próbę czasu i wciąż zaciekawia i inspiruje młodych artystów.


Wykonawcy: wspaniała interpretatorka muzyki jazzowej, pianistka -Lena Ledoff, Olga Maroszek – kontralt. O czasach kompozytora i filmach z jego muzyką opowie Paweł Sztompke – dziennikarz muzyczny.

(JDK)